GüncelManşet

(Video-Foto) Sarıgazi’de Kaypakkaya Anması!

H. Merkezi: Dün akşam saatlerinde Sarıgazi Vatan İÖO önünde, komünist önder İbrahim Kaypakkaya şahsında Mayıs ayı şehitleri ve Soma’da katledilen işçiler için gerçekleşen yürüyüşü, Sarıgazi Dayanışması tarafından örgütledi.

 

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür!

Diyarbakır zindanlarında 95 gün işkenceye tabi tutularak katledilen Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, 18 Mayıs’ta şehit düşen Haki Karer ve yine Diyarbakır 5 No’lu zindanlarında bedenini ateşe veren Dörtler anılırken, Yürekler ve sloganlar Soma için attı.

Eylem öncesi, Partizan kitlesi, “ onu anmak savaşmaktır, Partizan” imzalı pankart açarak Derya market önünden başlayarak Vatan İlköğretim Okuluna yürüdü. Yeni Demokrat Gençlikte, “komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” pankartı açarak yürüdü. Yürüyüş boyunca, “ Soma’nın katili patron ağa devleti” , “ devrim şehitleri ölümsüzdür” , “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “halkımız saflara hesap sormaya”  sloganları atıldı.

 

“Yaşasın devrimci dayanışma!”

Partizan yürüyüşünün ardından, Sarıgazi Dayanışması, Vatan İ.O. önünde “yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atarak bir araya geldi. Yürüyüş boyunca, “selam olsun Mayısı kızıllaştırıp ölümsüzleşirken egemenlere korku salanlara, ser verip sır vermeyerek bize direnç ve hesap sorma bilincini bırakan Kaypakkaya’ya selam olsun. Bizler, işçi ve emekçiler olarak Soma’da katledilen işçilerin sesi olup sokakları tutuşturacağız” ajitasyonları çekildi.

Yürüyüşte Ovacık Sokaktan çıkan, “TKP/ML” militanları “41.yılında İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür, ‘TKP/ML’ “ imzalı pankart açarak, “Marx, Lenin, Mao Önderimiz İbo savaşıyor TİKKO” , “halk Ordusu TİKKO katillerin peşinde”  sloganları atıldı. Militanlar açtıkları pankartı asarken Sarıgazi haklıda alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde büyük bir coşku ile sloganlara eşlik ettiler.

Yürüyüşün ardından Demokrasi Caddesinde İbrahim Kaypakkaya ve tüm devrim şehitleri nezdinde saygı duruşu ile anma başladı. Mayıs ayı şehitlerinin ve Maden işçilerinin olduğu fotoğrafların önüne mumlar yakılıp karanfiller bırakılarak oturma eylemine geçildi. Soma’da katledilen işçilerin çocuklarının acısını acısı bilen Sarıgazi çocukları da anmada yerlerini almışlardı. Anmanın ardından basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasını Sarıgazi Dayanışması adına Mardan Karakuş okudu. Karakuş açıklamasında, Başta komünist İbrahim Kaypakkaya olmak üzere ülkemiz tarihinde 18 Mayıs günü şehit düşen Haki Karer’i ve Diyarbakır zindanlarında bedenini ateşe veren dörtleri andığımız bu günlerde acı ve öfkeye Soma gibi büyük bir öfke daha eklendi” dedi.

Karakuş açıklamanın devamında, umut bitti diyenlere inat; Gezi İsyanı’yla sokağa dökülenler, tencere-tava çalanlar, barikat başlarında dövüşenler, daha 15’inde Berkin Elvan gibi ve Gezide ölümsüzlüğe uğurlanan tüm Gezi şehitleri gibi, coşkuyla özgür ve eşit bir geleceğe koşarken devletin polisi tarafından katledilenlerin geride bıraktığı umut, Soma’da, Maraş’ta patron ve devlet işbirliği ile toprak altına gömülenlerin öfkesiyle, şehitlerini andıklarını ve anılarını direnişle, mücadelelerinde yaşatacaklarını belirtti.

Açıklamanın ardından bu akşam saat 19.30, Taksim’de komünist önder İbrahim Kaypakkaya nezdinde, 18 Mayıs şehitleri ve Soma’da katledilen maden işçileri için yapılacak anmaya çağrı yapılarak anma sonlandırıldı.  

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=36KZpLTg-pc{/youtube}

 

 [widgetkit id=678]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu