Gençlik

(Foto) İstanbul Üniversitesi SOMA için ayakta

Devletin kar hırsı yüzünden her gün “iş kazaları” ile uyanıyoruz güne. Bu “kaza” adıyla anılan ama aslında devlet ve patronların kar hırsı ile kaçınılmaz olarak yaşananlar, çoğu zaman işçilerin ağır yaralanmasına ve sakat kalmasına sebep oluyor.
Ama Soma’ da yaşananlar artık sözün bittiğini, bıçağın kemiğe dayandığını bize göstermekte. Bu açık bir katliamdır. Meydan okuma savaş çağrısıdır. Bizler üniversite gençliği olarak bu katliama karşı sessiz kalamazdık. Sabahın erken saatinde bir araya gelen devrimci, demokrat, yurtsever kurumlar olarak ortak bir eylem kararı aldık.

 

“Katil devletten hesap soracağız”
Okulun içerisinde farklı köşelerde karanfiller, işçi kaskı ve kömürle anma yerleri oluşturduk. Ortak imzalı afiş ve dövizler asıldı ve okul içerisinde, devletin yaptığı bu katliamı kınayan ajitasyonlar çekildi.
Edebiyat Fakültesi’nden çıkan yüzlerce öğrencilerle slogan ve alkışlarla Beyazıt Meydanı’na yürüdük. Beyazıt ana kapıdan çıkan arkadaşlarımızla buluştuktan sonra hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşu yapıldı.
Daha sonra oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında katil devletten hesap sorulacağı ve bu katliamların durası için mücadeleyi tüm alanlara yaymaktan bahsedildi.
Bugün boykotta olduğumuzu ve katliamcı zihniyetten hesap soracağımızı belirttik. Eylem sonunda 15 Mayıs Perşembe günü yapacağımız İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtleri katledilen işçilerle birlikte anacağımızı duyurduk. Kitle alkış ve sloganlarla eylemi sonlandırdı.

 

[widgetkit id=655]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu