GüncelManşet

(Foto) “Taksim asıl size yasak”

 

İstanbul: 1 Mayıs’ta Taksim’in yasaklanmasının ardından birçok sendika, devrimci-demokrat ve yurtsever kurum Taksim’de 1 Mayıs’ta olma ısrarını koruyarak, İstanbul’un birçok semtinde direndi.

Kitlelerin barikat başlarında polisin tüm saldırılarına karşı birleştiği ve bir nevi “Taksim asıl size yasak” dediği çatışmalar sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Beşiktaş ve Şişli üzerinden Taksim’e girmek için buluşan kitleler, polisin Taksim’e çıkan tüm yolları kapaması ile karşılaştı.

 

Taksim’e çıkan tüm yollar kapandı

Okmeydanı’ndan çıkışları 07.20 sıralarında kapatan polis bütün yolları tutarak Taksim’ e girişi engelledi. Buna karşılık ara sokaklarda kitlenin hazırlık yaptığı gözlemlendi. Çiftcevizler’de ise sabah saatlerinde toplanmaya başlayan yüzlerce kişiyi dağıtmaya çalışan polis, burada basının çekim yapmasına izin vermedi. E-5 üzerinden yürümeye çalışan kitleye karşı ise polis köprü üzerinden gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı.

Diğer taraftan ise Çağlayan köprüsüne gitmekte olan kitle polis tarafından sıkıştırılması üzerine E-5 yoluna inerek çatışmakta olanlara katıldı. Köprü üzerinde de polise karşı aralarında Partizan’ların da olduğu bir grup barikatlar kurarak havai fişeklerle polise karşılık verdi.

Çatışmalar boyunca sıklıkla “Yaşasın partimiz TKP/ML, halk ordusu TİKKO TMLGB” sloganları atıldı. Okmeydanı’ndan Mecidiyeköy hattına kadar olan kısmı gaza boğan polis, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde kitleye yoğun gaz, tazyikli su ve plastik mermi kullanmasına sapan, taş, molotof kokteylleri ve havai fişeklerle karşılık verilirken polis geri çekilmek zorunda kaldı.

 

Mecidiyeköy’de 1 Mayıs çatışmaları

Partizan’ın da aralarında bulunduğu kitleye polis Mecidiyeköy Meydanı’nda TOMA, biber gazı, plastik mermi ve ses bombalarıyla saldırdı. Partizan’ın da içerisinde olduğu kitle barikatlar kurarak, buralardan polise havai fişek, taş ve sapanlarla karşılık verdi. Yoğun çatışmaların yaşandığı alanda en önde “Partizan” yazılı Kaypakkaya’nın fotoğrafının yer aldığı pankart taşındı.

Çatışma sırasında polis tarafından darp edilerek gözaltına alınmak istenen bir eylemci Partizan’ın müdahalesiyle polisin elinden alındı. Ayrıca alanda bulunan bir polis aracına Partizan kitlesi, yoğun taşlamayla müdahale etti. Araçta ciddi hasarlar oluştu.

Bölgede çatışmalar akşam saatlerine kadar sürdü. Çatışmalar boyunca Partizan kitlesi de barikat başında, polisin azgınca saldırısına karşı kitleyle beraber direndi.

 

Polis geri çekilmek zorunda kaldı

Yaklaşık 2 saat süren çatışmalar süresince polis sık sık geri çekilmek zorunda kalırken 5 polis yaralandı. Hastane içerisine ise sürekli gaz bombası atılırken buradaki kitle ile hastane bahçesi ve hastane içerisinde kovalamaca yaşandı. Çatışmalar süresince sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Katil polis hesap verecek” ve Berkin Elvan ile ilgili sloganlar atıldı.

Bu sırada hastanede kitleyi sıkıştırmaya çalışan polislerden 4’ünü rehin alan TKP/ML militanları, polisin mühimmatlarını ele geçirdikten sonra polisleri serbest bıraktı.

Çatışmalar sebebiyle çok sayıda polis yaralanırken polislerden birinin kafasından yaralanması üzerine sinirlenen bir diğer polisin ise silah çekerek “Hepsini öldüreceğim” diyerek kitleyi tehdit ettiği görüldü.

Ayrıca Çağlayan’da eli satırlı faşistlerce kitleye yapılan saldırı Partizanlar tarafından geri püskürtüldü. Daha sonra Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde polise geri adım attıran kitle buradan Şişli’ye geçiş yaptı.

 

İşçiler 1 Mayıs’ı DİSK binasında karşıladı

1 Mayıs Taksim Meydanında mitingin yapılmasının yasaklanması ve DİSK binasına ulaşımının da engellenmesi tam bir sıkıyönetim ilanının göstergesi oldu. Sendika yöneticileri devrimci demokrat yurtsever kurumların temsilcileri geceyi DİSK binasında geçirmek zorunda kaldılar.

Polis barikatları ile çevrilen DİSK binası ve çevresi binlerce kişinin Şişli’ye gitmesine engel olamadı. Sendika önünde binlerce kişi, “Direne direne kazanacağız”, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanına”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Birlik, mücadele, zafer” sloganları açıklama yapılana kadar beklendi. Kortejleri oluştururken yapılan açıklamalarda, “1 Mayıs 1977 şehitleri ile Gezi şehitlerini anmak için Taksim’e yürüyoruz. Barikatlar bizi durduramaz. Çünkü her yer Taksim, her yer direniş” denildi. “Alo Fatih” sloganları atarak burjuva basının çekim yapmasına engel olundu.

 

 

DİSK “1 Mayıs’ta 1 Mayıs Alanına”

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP İl Eş Başkanı Şamil Altan ile HDP bileşeni siyasi partilerin genel başkanları DİSK önüne geldi. Tuncel burada yaptığı açıklamada, polis ablukasını protesto etti, “Taksim emekçilere kapatılamaz. Emekçilerin yanındayız” dedi.

Geleneksel kırmızı karanfillerden yapılan 1 Mayıs pankartının arkasında HDP milletvekilleri, DİSK, KESK, TMMOB, TTB, direnişçi işçiler devrimci demokrat yurtsever kurumların bileşenleri ve sendikaların üyeleri hep birlikte yürümeye başladılar. DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun polislerle yaptığı görüşmeden sonuç alınamamasının üzerine fiili meşru bir şekilde 11.00’de başlayan yürüyüşe polis müdahalesi gecikmedi. Tazyikli su ve biber gazı ile başlayan müdahaleden çok kişi biber gazından fenalık geçirdi. DİSK binasına getirilirken Halasgargazi Caddesi gaza ve kimyasal içerikli suya boğuldu.

DİSK’in arkasında bulunan caddede uzun süre direnişçi kitle ile polis arasında uzun süreli çatışma yaşandı. Partizan, ESP, BDSP, Halk Cephesi, Halkevleri, Mücadele Birliği, HDP gibi kurumların bulunduğu çatışmada havai fişekler, ses bombaları, sapanla bilyeler ve taş atıldı. Polisin zaman zaman zor durumda kalıp geri çekildiği gözlemlendi.

Polisin saldırılarına karşı barikat başında direnen kitle yıkılan barikatları tekrar tekrar yeniledi. Barikatların birinin üzerinde TKP/ML TİKKO yazısı dikkat çekiciydi. Polisin sert saldırısı ile geri çekilen kitle ara sokaklarda direnmeye devam etti.

Ara sokaklardan slogan seslerinin yükseldiği her yere azgınca saldıran polis onlarca kişin yaralanmasına ve fenalaşmasına sebep oldu. Direnen kitleye kapılarını açan mahalle sakinleri polisleri tencere tava sesleri çıkararak, alkışlayarak ve camlardan dışarı çıkıp sinirlendiklerini ifade ederek evlerinin önünde yaşanan insanlık dışı saldırıyı protesto etti. Şişli DİSK binasının yakınlarında bir süre daha devam eden çatışma sonlandırıldı.

 

 

[widgetkit id=616]

 

[widgetkit id=617]

 

[widgetkit id=618]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu