GüncelManşet

(foto) Üç Fidan mezarı başında anıldı

Ankara: Üç fidan, idam edilişlerinin 43. yıldönümünde Ankara’da mezarı başında anıldı.

Binlerce insanın saat 12.00’de Karşıyaka Mezarlığı’nda bir araya gelmesiyle gerçekleştirilen anmaya yapılan saygı duruşu ile başlandı. Yapılan saygı duruşunun ardından, kurumlar yürüyüşle Deniz Gezmiş’in mezarı başına geldi.

Burada her kurum Deniz Gezmiş’in mezarı başında anma gerçekleştirdi. Mezar başında Partizan, YDG ve YDK da ortak bir anma gerçekleştirdi.

Partizan; Gezmiş’in mezarı başında yaptığı anmaya bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından Yeni Demokrat Gençlik adına bir basın metni okundu. YDG adına okunan basın açıklamasında Üç Fidan’ın pasifizme, reformizme karşı devrimci bir çıkış olduğuna dikkat çekilerek: “68 kuşağının isyanı Denizlerde vücut bulmuştu. Üç Fidanlar sadece devletin saldırılarına karşı çıkmamıştı. Onlar gençliğin mücadelesini pasifleştirecek, sindirecek revizyonist ve reformistlere de karşı çıkmıştı. Denizler 68 kuşağının içinden gelerek 71 silahlı mücadelesine atılmışlardır. Üç fidanın devrimci cüreti THKO’yu doğurmuştur. Ve artık Denizler, gençliğin isyanını mavzerleriyle kuşanmışlardı. Ve Üç Fidan’ın THKO çıkışı devletin yasaklarına karşı uzlaşılmayacağının göstergesiydi” denildi.

“Denizlerin mücadelesi Gezi İsyanı ve Kobanê Serhıldanı’nda”

Okunan basın açıklamasının devamında YDG üç fidanın mücadelesinin bugün milyonlar tarafından sahiplenildiğine 12 Eylül’lerin, Faili Meçhullerin, AKP’nin yaptığı katliamların bu sahiplenilmeyi geriletemeyeceğine vurgu yaparak: “Denizlerin mücadelesi bugün Gezi İsyanı’nda milyonlarla vücut bularak yaşıyor. Denizlerin mücadelesi Kobanê Serhıldanı’nda yakılan ateşlerle devam ediyor. Bugün bizim önümüze konulan barajlar ne demokrasi mücadelemizi ne de devrim mücadelemizi engelleyemeyecektir. Che Guevara’dan Denizlere, Denizlerden bizlere ‘Gerçekçi ol, imkansızı iste’ şiarı sloganlarımızla yankılanıyor” dedi.

Gezmiş’in mezarı başında yapılan anmada; “Mahir, İbo, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz”, “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Karşıyaka Mezarlığı’nda yapılan anmaya Partizan, YDG, YDK, SDP, Halk Evleri, EMEP gibi birçok kurum ve HDP milletvekili adayları Mahmut Memduh Uyan ve Sırrı Süreyya Önder katıldı.

Özgür Kemal Karabulut’ta Anıldı

Partizan mezar başında yaptığı anmayı sonlandırmasının ardından Özgür Kemal Karabulut (Bakış)’un da mezarına giderek burada da bir anma gerçekleştirdi.

Özgür Kemal yoldaşın annesi Sultan Ana saygı duruşunun ardından bir konuşma yaptı. Sultan Ana yaptığı konuşmada “Devlet hala Özgür Kemal Karabulutların düşüncelerinden korkuyor. İbrahimlerin, Mehmetlerin, Özgür Kemal’lerin verdiği mücadelenin bugün de sürmesi onlara korku salıyor.” dedi.

Özgür Kemal Karabulut’un mezarı başında yapılan anma okunan marşların ardından atılan sloganlarla sonlandırıldı.

[widgetkit id=1176]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu