GüncelManşet

(Foto-video) (An an) Soma için her yer direniş

Dün (13 Mayıs) Manisa-Soma’da Soma Maden İşletmeciliği AŞ.’ye ait madende meydana gelen işçi katliamında resmi rakamlara göre en az 375 madenci yaşamını yitirdi. Ancak gerçek, bunun kat kat üstünde… Bölgede halk öfkeli ve gözü yaşlı bir şekilde maden çıkışında, hastane önlerinde ve soğuk hava deposu önünde bekleyişlerini sürdürüyor.

 

23.29: 

İstanbul/Sarıgazi: Sarıgazi’de polis kitleye saldırdı. Barikat kuran kitle polisle çatışıyor. barikatlar kurulmuş durumda 

23.00:

İstanbul: Kadıköy’de yoğun biçimde gazbombası kullanılıyor. Sokakları iznsansızlaştırmak isteyen kolluk güçleri insansızlaştırdığı sokaklara kendileri yerleşiyor.

22.55

Soma: Birçok bölgede çatışmalar devam ederken Soma’da ailelerin öfkeli bekleyişi devam ediyor. Muhabirimizden aldığımız bilgilere göre aileler teşhis için bekleyişini devam ettiyor. Hastahane önünde bakleyen aileler teşhis için Kırkağaç Soğuk hava Deposu’na doğru yola çıktı.

Biz de size Soma’dan an an gelişmeleri aktarmaya çalışacağız:

22.51: Ankara Tuzluçayır’da Partizanlar ara sokaklarda yürüyüş gerçekleştiriyor. Çekilen ajitasyon ile bölge halkı sokağa direnişe çağırılıyor. 

22.49:

Şirnex: Soma Katliamı’nı protesto etmek için sokağa çıkan Şirnex halkına polis gaz bombaları ile saldırdı. Bölgede çatışmalar devam ediyor

22.48

İstanbul/Gazi: Gazi mahallesi’nde çatışmalar devam ediyor. gelen bilgilere göre polisin attığı gaz bombası sonucu bir genç başından yaralandı. 

22.43

İstanbul/Okmeydanı: Soma Katliamı’nı protesto eden Okmeydanı halkı polisle çatışıyor

22.41

Eskişehir: Sokağa çıkan kitleye polis tazyikli su ile saldırdı. Espark’ta ise faşistler sopa ve bıçaklarla kitleye saldırıyor.

22.38 

İstanbul/Kadıköy: Halitağa Caddesinde kitle barikat kuruyor. Polis gaz bombaları ile saldırıyor. 

22.32:

İstanbul: Kadıköy Bahariye Caddesi’nde toplanan kitleye polis saldırdı. Ara sokaklarda barikat kuran kitle saldırılara karşı direniyor. 

21.55:

Sarıgazi/İstanbul: Sarıgazi halkı Soma’yı protesto ediyor. Demokrasi Caddesi’ni kapatan halk cadde boyunca katil devlet hesap verecek sloganlarını atıyor. Partizanlarında aralarında bulunduğu kitlenin öfkesi giderek artıyor.

21.51

İstanbul: İstiklal caddesi’nde yoğun bir şekilde gözaltılar devam ediyor. Son alınan bilgiye göre YDG okuru Gül Kaya gözaltına alındı.

21. 31: 

İstanbul: Galatasaray Lisesi önünde Erkan Boğan ve Saygın Önal isimli iki kişi gözaltına alındı

21.19:

İstanbul: Gazi Mahallesi halkı Soma için sokaklara akıyor. Katil devlet hesap verecek sloganlarını atıyor.

21.10

İstanbul: Sivil polisler ara sokaklara eylemci kılığında girerek gözaltı yapıyor. Son olarak Erhan Mutlu ve Serhat Cengiz isimli kişi gözaltına alındı. Gözaltıların 20’yi aştığı tahmin ediliyor

21.02

İstanbul: Tophane’de sivil faşistler sopalı ve satırlı saldırı gerçekleştiriyorlar. Alınan bilgilere göre bir kişi başına aldığı darbe sonucu yaralandı. Yaralanın hayati tehlikesi bulunmuyor

20.55

İstanbul: İstiklal Caddesi üzerinde çatışmalar devam ediyor. Ara sokaklara dağılan binlerce kişi barikat kurarak direniyor. Cadde üzerinde polis yakın mesafeden kitleye plastik mermi sıkarak bölgeyi insansızlaştırmak istiyor. Kitle ise havai fişeklerle karşılık veriyor

20.52:

Ankara: Ziya Gökalp Caddesi Sağlık 2 Sokakta toplanan DHF üyeleri sivil polislerin saldırısına uğradı. demir çubuklarla saldıran polisler yaklaşık on DHF’liyi işkence yaparak gözaltına aldı. 

20.49: 

Bursa: Heykel Meydanı’nda toplanan kitle AKP ilçe binasına yürümek istedi. polis barikatıoyla karşılaşan kitle barikata yüklenince polis tazyikli su ile saldırya geçti. Ara sokaklaradağılan kitle tekrar toplandı. 

20.46 İstanbul: Kitle Galatasaray Lisesi önünde toplanan kitleye polis tazyikli ve gaz bombaları ile saldırdı. Saldırılara tepki gösteren bölge halkını da tehdit eden Polis saldırıları protesto eenlere küfürler yağdırıyor.

20.14:

İstanbul: Taksim’de çatışmalar devam ederken polis bu kezde basına saldırıyor. 

20.09

Galatasaray Lisesi  önünde polis kitleye gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Yoğun bir biçimde gerçekleşen saldırı sonucu kitle tophaneye doğru çekilirken yoğunluktan kaynaklı izdiham yaşanıyor. Eylemci görünümlü sivil polisler ise bölgede provakasyon yaratmaya çalışıyor. Kitlenin arasına giren polisler ansızın gözaltı yapıyor. Astım hastalığı olan bir kişi kriz yaşadı. 

19.47:

İstanbul: .Maltepe halkı Minibüs yolunu kapatarak Soma’daki katliamı protesto ediyor. kitle sıklıkla katil devlet hesap verecek sloganlarını atıyor. 

19.38

İstanbul: Tünel’de toplanmaya başlayan kitle Galatasaray lisesi’ne doğru yürüyüşe devam ediyor. bir ucu tünel’de olan kitlenin bir ucu Galatasaray Lisesi’ne ulaştı. Eylemde Partizan kitlesi de “Partizan” yazılı pabnkart açmış durukmda. Ayrıca DDSB’de “Kaza değil Katliam katili Patron/Devlet”  yazılı pankart açmış durumda. eylemde sıklıkla “katil devlet hesap verecek” Soma’nın katili faşist devlettir. sloganlarını atıyor. 

 

19.30

Aydın: Aydın Söke’de kitle sokakta aralarında YDG’ninde olduğu kitle Hükümet Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. 

18.59: 

İstanbul: Tünel’de toplanan kitle Galatasaray Lisesi önündeki kitleyle birleşmek için yürüyüşe geçti. Kitlenin en önünde TMMOB Maden Mühendisler odası Kaza Değil bunlar cinayet yazılı pankart açtı. Galatasaray Lisesi önünde polis barikatı bekliyor. 

18.56:

Ankara: An itibari ile Olgunlar Caddesi’nde polis barikatı ile karşılaşan kitle barikatı aşmak için havai fişeklerle saldırıya geçti. Saldırıda bir polis yaralnırken, kolluk güçleri de kitleye gaz bombası ile saldırdı. Saldırı sonrasında geri çekilen kitle barikatlar kurmaya çalışıyor.

 

18.50:

Taksim/ Tünelde bir araya gelen binlerce insan “Katil devlet hesap verecek”, “Soma’nın katili faşist Erdoğan” sloganlarını atıyor. Partizan YDG aralarında bulunduğu kitle eylemin başlama saatini bekliyor.

18.46

 Ankara: Kitle Olgunlar Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Madenci Anıtı’na doğru yürüyüşe geçti. polis bölgeye yığınak yapıyor. Kitle sıklıkla “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganlarını atıyor.   

 

18.43: 

Eskişehir: Yüzlerce kişi Espark’ta toplanmaya başladı.   “Hükümet İstifa sloganları atıyor.

 

18.25:

Galatasaray önü katil devlet hesap verecek sloganları atıyor. TOMA şuan müdahaleye hazırlanıyor

18.20:

Güvenpark’ta binlerce insan toplanıyor. Kızılay Meydan çok kalabalık. Partizan, YDG, BDSP,DHF,BDP,Halkevlerininde içinde olduğu çok sayıda ilerici devrimci kurumda alanda. Polis an itibariyle saldırıya hazırlanıyor.

18.00:

Dersim: Soma’ da yaşanan iş cinayetinin ardından ülkenin dört bir yanında tepkisel eylemlilkler gelişmiştir. Dersim’de de soma katliamı için sendikalar, dernekler ve DKÖ’lerin, örgütlediği bir basın açıklaması yapıldı.
Saat 16:30 da sanat sokağında toplanan kitle sloganlarla Seyit Rıza meydanına yürüdü. Yapılan yürüyüşün ardından Seyit Rıza meydanın da kurumların yaptığı açıklamalar sonrası 15 mayıs günü yapılacak genel grevin çağrısı yapılarak eylem sonlandırıldı. Eyleme katılan Partizan eylem alanına “Soma’da yaşanan iş kazası değil cinayettir, kader değil katliamdır! Hesabını soracağız!” yazılı pankartı astı.

17.40:

Amed de AZC Plaza önünde bir araya gelen Partizan,ESP, SKM, YDK ve sendikalar ile demokratik kitle örgütlerinin olduğu kitle, işçilerin iş saatinin çıkışına kadar oturma eylemi yapacağını açıkladı.

17.30:

Redhack, Galatasaray Lisesi önünde,  “iş kazası değil cinayet,Somada karaelmas tabut oldu, emekçilerin hesabını soracağız!” yazılı pankart açtı.

16.30:

Ankara: Ankara Üniversitesi öğrencileri, Kurtuluş Parkına gelerek burada direnen maden işçileriyle birleşti.
Bir araya gelen kitle, madenci anıtına doğru yürüyüşe geçti. Kolej kavşağında polis barikatıyla karı karşıya kalan kitle, yürümekte kararlı olduğunu belirtti. İşçi temsilcileri ve milletvekillerinin polisle yaptığı görüşmeden bir sonuç çıkmayınca işçiler, polis barikatına doğru yürüdü. Polis işçilere saldırdı ancak buna rağmen işçiler barikatı aştı.Öğrenciler ise Kurtul parkına doğru geri çekildi. Kurtuluş parkındaki bekleyiş devam ediyor.

16.05:

Mersin/Tarsus Yarenlik alanında oturma eylemi başladı. Saat 13:00’da başlayan oturma eylemi, hala devam ediyor. İçerisinde kurumlarında olduğu oturma eylemi akşam saat 18.00’e kadar devam edecek ve ardından Mersin’de Gezi direnişinde polisin sıktığı gazdan etkilenip hayatını kaybeden Mehmet İstif için ve sayısı hala net bilinmeyen Soma’da Maden cinayeti için yürüyüşe geçilecek.

16.00: İstanbul

Galatasaray Lisesi önünde oturma eylemi devam ediyor. Eylemciler yüzlerini ve üstlerini siyaha boyamış durumda. Dövizlerde, “15 yaşında işçi Kemal madende öldü”,”Reyhanlı Roboski Soma Acının sınıfı hep aynı”, “Yüzkarası değil Kömür Karası Ne Zor Kazanılırmış Ekmek Karası” yazıları dikkat çekiyor.

15.30:

HDP eşbaşkanı Sebahat Tuncel,HDP milletvekilleri ile Pınar Aydınlar, Soma’ya maden ocağının bulunduğu yere geldiler. Burada incelemelerde bulundular. Ardından yaptıkları açıklamada, Türkiye işçi sınıfın ve halklarına baş sağlığı dileyerek,bunun bir kaza değil cinayet olduğunu, içerde olanlarla ilgili net bir bilgi henüz olmadığını enerji ve çalışma bakanlarının istifa etmesi gerektiğini söyleyerek, işçi sınıfı ve emekçilere grev çağrısı yaptı.

15.00

Manisa/Soma-Maden ocağı önünde ailelerle ve işçilerle görüşen gazetecilerin kimliklerine el konuluyor.

14.50:

Mersin/Tarsus-Yarenlik alanında yaşamını yitiren işçiler için oturma etylemi başaldı. Saat.18:00 için Mehmet İstif ve Soma için Yarenlik alanına çağrı yapılıyor.

14.45: Manisa-Başbakanın maden önüne gelmesi gerekçe gösterilerek arama-kurtarma çalışmasına ara verildi.

Devrimci demokrat avukatlarında içinde olduğu 15 kişi Soma işletmesinin yönetim odasına kilitlendi. Kapının önünde polis bekliyor. Gerekçe olarak, söz konusu kişilerin Erdoğan’ın protesto edeceği ihbarı gösterildi. Erdoğan ilk yaptığı açıklamada 232 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Bölgedeki insanlar iki saattir kimsenin çıkarılmadığını söylüyor. 
Bölgede bekleyen insanlara işçiler, içeride kalanlarında büyük ihtimalle yaşamını yitirdiğini söylüyor. Polis ile arama kurtarma ekipleri ile polis ve bekleyenler arasında sık sık gerginlik yaşanıyor. 
Gergin bekleyiş sürüyor.

14.15:

Ankara’da, Soma’da ki maden faciasını protesto eden ODTÜ’lü öğrencilere polisin biber gazlı müdahalesi devam ediyor. 

13.52:

Maden ocağı önünden bildiren muhabirimizden aldığımız bilgilere göre binlerce insan hala maden önünde bekleyişlerini sürdürüyor. Can pazarı yaşanan madenden artık dışarı yaralı çıkmadığı için içerideki işçilerin tamamının yaşamını yitirmiş olduğu kanısı güçleniyor.

İçerideki işçilerinin çoğunun genç işçiler olduğu ve aralarında kayıtdışı çalıştırılan çok sayıda çocuğun da bulunduğu gelen bilgiler arasındayken toplamda 700’ün üzerinde işçinin dün göçük altında kalmış olabileceği belirtiliyor.

Bu arada madende sabah saatlerinde yeniden başlayan yangın sürüyor.

13.45:

Maden ocaklarına 300 metre kaladan itibaren gelen araçlar durdurulup, insanlar aramadan geçiriliyor ve buradan sonrasını yaya yürümek zorunda bırakılıyor. Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geleceği için alınan “yoğun güvenlik önlemleri”, kitle de “Biz böyle bir acı yaşarken, bu kadar güvenlik önleminin anlamı ne” şeklinde tepkiye neden oluyor.

13.40:

Devlete ait bir işletme iken geçtiğimiz yıllarda özelleştirilen bu maden işletmesine olan öfke büyük. Yakınlarını yitirenler gözyaşları içerisinde “burada insanları kayıt dışı çalıştırıyorlar, hiç önlem alınmıyordu” diyerek tepki gösteriyorlar.

Ayrıca kitleye çevre illerden de çok sayıda insan, maden önüne akmaya devam ediyor. 

10.50

HDP Eşgenel Başkanı Ertuğrul Kürkçü eşliğinde oluşturulan HDP heyetinin hastane ve madeni incelemeye gelmesi bekleniyor. Heyette HDP milletvekillerinden Selma Irmak ve sanatçı Pınar Aydınlar da olacak.

10.45

Soma Eski SSK Hastanesi önünden bildiren muhabirimizden aldığımız bilgiye göre, binlerce insan endişeli bir bekleyiş içerisinde hastane çevresindeler. Madene alınmayan güvenlik önlemlerini, kitleye alan polisin barikatlarla hastaneye yaklaşılmasını engellediği belirten muhabirimiz, bekleyenlerin bilgi krizi yaşadığını aktardı.

Net olarak açıklanmayan her bilgi, kitleyi endişeye, öfkeye ve ne yapacağını bilmez bir hale sürüklemiş durumda. Yaşamını yitiren madencilerin yakınları, gözyaşları içerisinde ve konuşamayacak durumda. Halkın öfkesini yatıştırmak için madenden çıkarılan işçilere gaz maskeleri takıldığı ve yaralı gibi gösterildiği gelen bilgiler arasında.

10.40

Her ne kadar ölü sayısı 201 olarak söylense de, gerçek sayının bu olmadığı herkes tarafından söyleniyor. Özellikle göçüğün vardiya değişimi sırasında yaşanıyor oluşu, madende kart basmadan çalışan çocuk ve kaçak işçilerin bulunuşu; gerçek tablonun çok daha korkunç boyutlarda olduğunu gösteriyor.

Ayrıca çevre illerden çok sayıda ambulans ve cenaze arabası geliyor.

10.35

Katliamın gerçekleştiği Soma Holding’in kurulduğu 2005 yılından bu yana, özellikle de madenlerin özelleştirilmesinin ardından hızla büyüdüğü ve işçileri 40 TL gibi ücretlerle çalıştırdığı biliniyor.

Sağ kurtulan işçiler, bu madende daha önce hiç denetim yapılmadığını belirtiyorlar. Yine bu maden işletmesi ile ilgili geçtiğimiz yıl HDP ve CHP tarafından verilen soru ve araştırma önergelerinin kimisi reddedilmiş, kimisi ise “10 defa denetledik” denilerek yanıtlanmıştı.

 

[widgetkit id=653]

 

[widgetkit id=656]

 

Erdoğan protestosu için linki tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=f_DRkpmRWY8#t=33

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu