GüncelManşet

(Foto-video) Antakya, Gemlik ve Gülsuyu’nda Newroz ateşi!

H. Merkezi: Newroz ateşi bugün de birçok kentte yanmaya devam etti. Uzun süredir HDK ve HDP’ye yönelik ırkçı saldırılara karşı ortak mücadele yürüten Antakya, Bursa-Gemlik ve İstanbul-Gülsuyu Newroz ateşinin yakıldığı yerlerden bazıları…

 

ANTAKYA

Ülkenin dört bir yanında yanan Newroz ateşinin birisi de Antakya-İskenderun ilçesinde alevlendi. Sarı-kırmızı-yeşile boyanan alanı dolduran binler birçok ilçe, köy, beldelerden katılım sağladı.

Miting HDP ve BDP’nin ortak çağrısıyla aralarında çok sayıda devrimci, demokrat ve yurtsever kurumun da yer aldığı miting coşkuyla kutlandı. Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik okurları olarak Samandağ, Antakya ve İskenderun’dan “And Olsun ki Adını, Şan olsun Ki Andını Yaşatacağız” pankartıyla katıldık.

Oldukça coşkulu geçen mitingde birçok dilde selamlama yapıldı.

Kurulan kürsüden yapılan konuşmalarda barış vurgusunun yanında mücadelenin, direnmenin sonucunda kazanımların olduğu vurgusu da dikkat çekiciydi. Alanı dolduran kadın, çocuk ve gençler coşkularıyla alanı doldurdular.

Gezi şehitlerinin anıldığı meydanda ayrıca, bugün yaşanan eylem alanında öğrendiğimiz bir Suriye savaş uçağının Samandağ sınırında düşürüldüğü haberi de kürsüden duyurularak, savaş bölgesinde yaşamanın sonuçlarına dikkat çekildi.

Çekilen halayların ardından alandan ayrıldık.

 

BURSA-GEMLİK

Gemlik’te bu yıl ilk kez Newroz kutlaması gerçekleştirildi. HDP tarafından düzenlenen Newroz etkinliği Odun Depoları Mahallesi’nde başladı.

Newroz alanına kitlenin gelmesiyle ilk olarak sahneye Koma Zozan‘ın seslendirdiği ezgilerle kitle halaya durdu. Daha sonra programa devrim ve demokrasi şehitleri şahsında saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşundan sonra konuşmasını yapması için sahneye Gemlik HDP İlçe Eşbaşkanı Metin Özkan çağrıldı.

Özkan konuşmasında “Ne kabristandan, ne de zindanlardan korktuk. Savaş ve barıştan da korkmayacağız. Çünkü biz Mazlumların, Agitlerin, Ronahi ve Sakinelerin izinde Newrozlaşan bir halkız. Kızıl kan deryasından çıkıp umuda, yani savaşsız, sömürüsüz, ayrımsız özgür ama eşit bir dünyaya yürüyoruz. Arkamızda halklarımız önümüzde umut… yürüyoruz ve kazanacağız” diyerek konuşmasını yaptı.

Konuşmadan sonra ise Bursa il ve ilçe belediye eşbaşkan adayları tanıtımı gerçekleştirildi. Daha sonra ise Koma Reber sahne aldı ve Newroz ateşi tutuşturuldu. Program şiir dinletisi ve Partizan tarafından gönderilen mesajın okunmasından sonra sahneye Koma İzon çıktı. Newroz etkinliği halaylar eşliğinde sonlandırıldı.

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=XGRYyekGtRY&feature=youtu.be{/youtube}

 

İSTANBUL-GÜLSUYU

Gülsuyu ve Gülensu Mahallesi’nde 22 Mart Cumartesi akşamı HDP’nin organize ettiği ve Partizan’ın da kitlesel katılım sağladığı coşkulu bir Newroz gerçekleşti.

Gülensu Mahallesi Nurettin Sözen Parkı yukarısında toplanan kitle, Gezi İsyanı’nda, sokaklarda, dağlarda, Rojava’da katledilen devrim ve demokrasi şehitleri anısına saygı duruşu gerçekleştirdi ilk olarak. “Newroz isyandır, isyanı büyütelim” pankartıyla Partizan kitlesi, sloganlarla etkinliğin bulunduğu alana girdi.

Hep bir ağızdan haykırılan “Bijî Newroz” sloganları eşliğinde anaların yaktığı Newroz ateşiyle etkinlik başladı. MKM müzik grubunun söylediği Kürtçe ve Türkçe türküler eşliğinde çekilen halaylarla kitlede coşku doruğa ulaştı.

Maltepe HDP Belediye EŞ Başkanı adayı Zabit Vurdu bir konuşma gerçekleştirdi.  Gecede ayrıca PKK lider Abdullah Öcalan’ın İmralı Adası’ndan yolladığı mektup okundu. Konuşmaların ardından halaylar kaldığı yerden devam ederken,  gençlik kitlesi geleneksel olarak Newroz ateşinin üzerlerinden atladı. Etkinlik gecenin geç saatlerinde sonlandı.

[widgetkit id=577]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu