GüncelManşet

(Foto-İzlenim) Katliamdan sonra Soma’da son durum

Soma: Soma’da yaşanan katliamın üçüncü gününde Soma ve çevre ilçeler oldukça hareketli saatler yaşadı. Maden önünde yüzlerce madencinin ailesinin bekleyişi ve yapılan çalışmalar devam ederken Soma Belediye Mezarlığı’nda yüzlerce madenci için mezar kazıldı. Madende yaşanan devletin deyimiyle “kaza”da ancak gerçekte katliamda yaşamını yitirenler üç gündür yerin metrelerce dibinden çıkarılıyor.

Devletin “resmi” verileri çıkarılan, yaşamını yitiren madenci sayısını 282 olarak belirtilirken yaşamını yitirenlerin 400-500 kişiyi bulduğu/bulacağı neredeyse kesinleşmiş durumda. Şimdiye kadar çıkarılan cenazeler için kazılan yüzlerce mezar yerine bugün bir kısmı defnedilmeye başlandı.

 

Mezar yerleri can pazarını anlatıyor

Sabah saatlerinde yüzlerce mezar yeri yan yana kazılmaya başlandı. Bir taraftan mezar yeri kazılırken diğer taraftan gelen cenazeler gömüldü. Yüzlerce madenci yakını büyük bir acı içinde mezarlığa akın ederken, ağıt yakan kadınların çığlığı mezarlığı inletti. Mezarları başına iki tahta ve bir ilmik su ile kazılan mezar yerleri kelimenin gerçek anlamıyla “can pazarını” anlatıyordu.

Bugün “toplu cenazelerde” 20’den fazla maden işçisi Soma Belediye Mezarlığı’na gömüldü. Burada yaşamını yitirenler için verilen yemekten sonra buradaki cenaze törenleri sona erdi. Cenazeler geldikçe madenin gerçek “kara elmasları” toprağa verilecek.

 

“Kırkağaç fakirliğin ve ölümün adı oldu”

Soma Belediye Mezarlığı’nda defnedilme işlemleri sürerken Kırkağaç’ta yüzlerce madenci yakını yakınlarını teşhis etmek için burada bulunan Soğuk Su Deposu önünde bekleyişlerini sürdürmekteydi.

Göçükten çıkarılan cenazeler yandıkları ya da vücutları şiştiği için tanılamaz hale gelmişti. Bu acılı aileler için bir başka ızdırap anlamına gelmekteydi. Depoda bulunan yakınları tanımakta zorlanan aileler teşhis için aile bireylerinin sayısı artırmak isterken, buna kalabalık olacağı söylenerek izin verilmedi.

Aileler hem yaşanlara tepki gösterirken Kırkağaç’ta yüzlerce madencinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Kırkağaç ve köylerinden yüzlerce işçinin bu cinayete kurban gittiğini belirten aile yakınları “Kırkağaç fakirliğin ve ölümün adı oldu” şeklinde konuştu.

 

“Soma’nın kömürü hükümeti yakacak”

Sabah saatlerinden bu yana okullarına gitmeyen, Soma’da toplanan gençler akşamüstü yaşanan katliamları protesto eden eylem düzenledi.

Soma’da katliamın yaşandığı günden bugüne hayat adeta durmuşken, gençler ise okullarına gitmeyerek cenazelere yardım etti. Evlerinde duramayan komşular hastane önüne mezarlığa koşarken Soma merkezde esnaf, siyah kurdele taktı ve dükkanlarını “başımız sağolsun” yazıları ile kapattı.

Soma Belediye Binası önünde toplanan gençler ise “Soma’nın kömürü hükümeti yakacak”, “Katil Erdoğan”, “Ankara’da yatanlara, lanet olsun ülkeyi satanlara” vb. sloganlar atarak Soma merkeze geldi. Gençler burada oturma eylemi kararı alırken bir kişi tarafından çıkarılan provokasyon nedeniyle sona erdi.

Akşam saatlerinde yeniden yürüyüşler olması beklenirken Soma’da yarın akşam iğçin bir eylem çağrısı olduğu belirtildi.

 

[widgetkit id=664]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu