GüncelManşet

(Foto-İzlenim) Taksim’de on binler Soma için buluştu

İstanbul: İşçi katliamı kelimesi, Soma’da yaşanan acının karşısında yetersiz kalıyor. Sıra sıra maden işçilerinin o göçük mezarlığından çıkarılmasını beklemek kadar evinde oturmak da acı ve zor geliyor. İşte bu yüzden Soma’da göçüğün gerçekleştiği saatlerden bu yana insanlar sokaktalar, tek başına ya 3-5 kişi ile ya da binlerle eylem yapıyorlar.

İşte bu yerlerden biri de (ve biraz da insanların gözünün-kulağının üzerinde olduğu) Taksim-İstiklal Caddesi idi. Dün gün boyu eylemlerin sürdüğü İstiklal’de ilk olarak 13 Mayıs’ı 14’üne bağlayan geceden itibaren 3-4 kişi ile Galatasaray Lisesi önünde başlayan eylem, madenden çıkarılan her işçi ile birlikte aratarak yüzlere ulaştı. Akşama doğru ise yüzlerce insan katledilen maden işçisi kadar döviz açarak oturma eylemini sürdürdü.

Ve başta sivil polislerle kitleyi taciz eden polis akşama doğru (akşam saat 19.00’da sendikaların yaptığı çağrının da yaklaşmasıyla beraber) 5 TOMA ve çok sayıda çevik kuvveti buraya yığdı ve adeta etten duvar ördü.

 

Kitle Tünel’e sığmadı

Akşam saat 18.00’de Galatasaray önünde biraraya gelen “Adalet Arayan İşçi Aileleri”, “Hayatını kaybeden kardeşlerimize saygı, sorumlulara öfkemizle buradayız. Artık yeter diyoruz” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Artık saat 19.00’a yaklaşmaya başladığında ise on binlerce kişi, KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu’nun çağrısıyla Tünel’de toplanmaya başlamıştı bile. “Hırsız, katil AKP” , “Soma’nın katili, Tayyip Erdoğan”, “Soma’nın hesabını madenciler soracak” vb. sloganlar atılıyor, Tünel’e sığmayan kitle daha yürüyüşe başlamadan Galatasaray’a doğru uzamaya başlıyordu.

İnsanlar hem hüzünlü hem öfkeliydi. Nasıl olsa polis saldıracak diye kitlenin arasında gaz maskeleri ile hazırlıklarına başlayanlar da vardı, kalemi ve spreyi ile Soma’ya olan öfkesini duvarlara yansıtan da…

Partizan, DDSB, YDG ve YDK’lılar da kitle içerisinde yerlerini aldılar. Partizan imzalı bir pankart açılırken, DDSB de “Kaza değil Katliam katili Patron/Devlet” yazılı pankart ve döviz açtı. Duvarlar da “Katil devlet hesap verecek” yazılı Partizan yazılamaları ile “Soma için sokaktayız” yazılı YDK yazılamaları dikkat çeken bazı yazılamalardan oldu.

 

Gözaltı ve ısrarlı bekleyiş

Ancak on binler için eylem daha bitmemişti. Barikatlar açılmayınca öfkelenen kitle polis barikatına soda ve pet şişeleri fırlatmaya başladı. Gün boyu TOMA ve çevik kuvvetiyle saldırıya zaten hazırlanmış olan polis de kitleye gaz bombaları, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırdı.

Kitle sloganlar, taşlar ve havai fişekle polise karşılık verdi. Eylemde çatışmalar kısa sürse de kitlenin bir kısmı uzun bir süre İstiklal Caddesi’nden ayrılmadı. Polis ise korku ortamı yaratmak amacıyla toplu halde sivil polisler eşliğinde gözaltı yaptı, ancak bu durumda kitlenin gece saatlerine kadar orada kalmasını engellemedi.

Polis saldırısın ardından İstiklal Caddesi’nde onlarca sivil polis kelimenin tam anlamıyla eylemci avına çıktı. İçerisinde YDG okuru Gül Kaya’nın da bulunduğu 40’tan fazla kişi yaka paça gözaltına alındı.

 

[widgetkit id=659]

 

[widgetkit id=660]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu