GüncelManşet

(Foto) İzmir’de Gezi’nin 2. sezonu

İzmir: KESK DİSK, TMMOB’un çağrısı ile Basmane Meydanı’nda binlerce kişi Gezi’nin 2. Sezonu’nu karşılamaya başladı. Saat 18.00’da biraraya gelen kitle buradan “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları ile yürüyüşe geçti.

En önde “Gezi’den Soma’ya mücadeleye devam” yazılı siyah ve üzerinde Gezi şehitlerinin resimleri olan pankart İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri imzası ile taşınırken pek çok devrimci, demokratik kurum eylemde kendi pankart ve flaması ile yerini aldı.

Partizan ve YDG eylemde ortak bir pankart açarak “Gezi’de 2. Sezon: İsyanı sürdürüyor, ayağa kalkıyoruz” yazılı pankartla yürüyüşe katıldı. Partizan ve YDG kitlesi sık sık Gezi şehitlerini anan sloganlar haykırırken “Hepimiz Berkin’iz, öldürmekle bitmeyiz”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya”, “Beşler yaşıyor, kavga sürüyor” vb. sloganlar haykırdı.

 

Kitleye saldırı

Kitle coşkulu sloganlar atarak Gündoğdu meydanına vardıktan sonra burada etkinlik saygı duruşu ile başladı. Ardından ajitasyonlar eşliğinde marşlar okudu. Bir süre programa devam eden kitle ardından Konak Meydanına doğru yürüyüşe geçti.

Hırsız, katil Erdoğan”, “Her yer Taksim, her yer direniş” vb. sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na gelen kitlenin burada polis tarafından kesildi. Burada kısa süreli çatışma başladı ve ardından polisin gaz bombası ve tazyikli su ile saldırısı gerçekleşti. Ara sokaklara çekilen kitle sloganlar haykırırken polis yoğun bir abluka başlattı ve onlarca kişi gözaltına alındı.

Gözaltılar araçlarda toplanmaya başlarken ara sokaklar ve meydanlar polis tarafından OHAL uygulamaları ile ablukaya alındı. Eylem gece geç saatler kadar devam etti.

 

[widgetkit id=725]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu