GüncelManşet

(Foto)(An an) Okmeydanı’nda polis saldırısı

İstanbul: Dün Okmeydanı cem evinde köylüsünün cenazesine katıldığı sırada polis kurşunu ile yaralan ve akşam saatlerinde hayatını kaybeden Uğur Kurt’un cenazesi bugün saat 16.00 Okmeydanı Cem evinden kaldırılacak. Dün akşam saatlerinde yaralanan kimliği belirlenemeyen bir kişi daha bu sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Okmeydanı bir taraftan polis ablukası altında diğer taraftan yüzlerce kişi uğur için cem evine geliyor. Savcının bir gün aradan sonra Uğur’un vurulduğu yer olan Cemevini avlusuna, olay yerini incelemeye gelmesi haklın tepkisini çekti. Savcı Okmeydanı halkı ve Uğur’un akrabaları tarafından, “Katil devlet hesap verecek” sloganı ile protesto edilirken Uğur’un vurulduğu yere çiçekler konuldu. Ailenin cemevine gelmesi ile yakılan feryatlar herkesin gözlerini yaşarttı ve polis şiddetine karşı halkın öfkesi her geçen dakika kabarıyor.

22.30 Dersim ve Antakya’da halk sokağa çıktı, Uğur Kurt, Ayhan Yılmaz ve Soma’nın hesabını soruyor. Polis ve kitle arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor. 

 Sarıgazi: 

22.10: Sarıgazi’deki eyleme polis saldırdı ve Sarıgazi Postası’ndan aldığımız bilgilere göre TKP/ML TİKKO militanları barikatları kurdu. Polisin kullandığı plastik mermi, gaz fişeğine ne karşı militanlar Molotof, silahlarla karşılık veriyor.

 

Kadıköy

21.50

Ara sokaklara kurulan barikatlar ateşe verildi ve kitle ile polis arasında yaşanan çatışma devam ediyor. 

21.17 

Yüryüş yapan kitleye polisin müdahalesi gecikmedi. polisin saldırısına devrimciler molotoflarla karşılk verdi. Arka sokaklarda barikatlar kuruluyor.

20. 35

Uğur Kurt’un polis tarafından katledilmesini ve Soma’nın hesabını sormak için eylem yapan kitle Bahariye Caddesinden Boğa’ya doğru yürüyüşe geçti. 

 Okmeydanı

 

21.50

 Polisin olası bir provokasyon yaratması ihtimalinden kaynaklı devrimci güçler ve militanlar iradi olarak eylemi sonlandırdıkları ancak mahallede nöbetin devam edeceğini açıkladı. Devrimci dayanışma halaya geçti.

21.30

 

Okmeydanı’nda elektrikler kesildi ve özel harekât polisleri mahalleyi sarıyor. 

21.25

Militanlar polisin sert müdahelesine gerçek silahlarla karşılık vermeye başladı

 21.15

Akrep, TOMA ve panzerler mahalleye girip kitleye su ve plastik mermi atıyor ve geri çekiliyor. Militanlar polise havai fişek ve Molotoflarla karşılık vermeye devam ediyor. 

 21.00 

 Militanlar gerçek silahlarla mahallenin güvenliğini almaya çalışıyor. Polis köprünün yakına çekildi buradan gaz bombası atıyor. 

 20.55

Çatışma devam ederken polis Şark Kahvesi önünden çekilmeye başladı ve sarı şeritleri söktü.

20.25

Özel harekât polisleri Okmeydanı’na geldi ve mahalleyi ablukaya aldı. Mahalleye girişe-çıkış izin vermeyen polis sarı şerit çekerek halkın evlerine gitmesine engel oluyor. Yoldan geçen herkesi bölgeden uzaklaştırmaya çalışan polis önüne geleni tartaklıyor. Basının şerit dışından dahi çekim yapmasına izin vermediği gibi bölgeden uzak tutmaya çalışıyor

 19.57

Kitleye dönük saldırısını artıran polis, basını da engelleyerek “Burada çekim yapamayacaksınız” diyorlar. Böylelikle kanıt bırakmadan insan öldürmeyi amaçlıyor olmalılar!

19.54

Polisin, kitleden genç bir grubun “Katil devlet hesap verecek” pankartı açarak kurduğu pankarta gaz, tazyikli su ve ses bombasıyla saldırısı ile başlayan çatışmalar devam ediyor. Ara sokaklarda gözaltı yapan polis, saldırısı sırasında çok sayıda TOMA ve zırhlı araç kullanıyor.

18.25

Kağıthane İTO Ticaret Meslek Lisesi içinde 10- 15 kişilik polis grubu okulda mahsur kaldı. Okmeydanı’na cenaze için giden binlerce kişi okulun önünde, Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” sloganları atarak polisin dışarı çıkmasını bekliyor

18.05

Okmeydanı’nda dün akşam yaralan, polisin yanı başında hayatını kaybeden kişinin kimliği tespit edildi. Vali, Giresun nüfusuna kayıtlı 42 yaşındakiAyhan Yılmazolduğu açıkladı. 

17.55

Uğur Kurt’u taşıyan otobüs Okmeydanı’ndan hareket etti. Binlerce kişi, “Anaların öfkesi katilleri yenecek”, “Katil polis hesap verecek” sloganları ile uğuru yolcu ediyor. Uğur’un annesi, “Bunu yapanlar benim çektiğim acının bin katını çeksin” diyerek feryat ediyor. 

17.35

Cemevinde cenaze töreni başladı. Yüzlerce kişi Uğur’u son yolculuğuna uğurlamak için cem evindeki törene katıldı. Uğur’u memleketi olan Sivas’a yolcu edecekler.

16.35

Mahalleden polis çekildi. Ailenin ve yüzlerce kişinin Cemevi önünde bekleyişi sürüyor. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan fenalaştı taksi ile hastaneye götürüldü

16.20

Uğur’un kanı Cemevi avlusundan temizlenirken aileden bir kişi fenalık geçirdi ve ambulans gelmesi bekleniyor.

15.50

Uğur’un ailesi Cemevinin önüne geldi.

 

[widgetkit id=707]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu