GüncelManşet

(Foto-Video)Dersim’de 1 Mayıs coşkusu

 

Dersim: Dersim’de 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. 1 Mayıs günü saat 11.00’ da eski hastane önünde toplanan sendika, dernek ve örgütlerin coşkulu katılımı ile başladı. Hastane önünde yürüyüşe başlayan kitle sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.

1 Mayıs günü saat 10.30’ da Sanat Sokağında toplanan Partizan yürüyüşe buradan katıldı. Yürüyüş öncesi Sanat Sokağında halaylar çekildi. Sanat Sokağından yürüyüşe geçen Partizan, 1 Mayıs tertip komitesinin toplanma alanı eski hastane önüne oradan da Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş boyunca “Yaşasın 1 Mayıs, bıji yek gulan!,Halkımız dağlara, hesap sormaya”, “Her yer taksim, her yer direniş” ,“Beşler yaşıyor kavga sürüyor” ve “Gezi şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı. Yürüyüş esnasında Partizan andı okundu. Tüm kurumların miting alanında toplanması üzerine sendika ve dernekler konuşmaları sonrası halaylarla 1 Mayıs mitingi sona erdi.

Devletin İstanbul da 1 Mayıs kutlamalarına hunharca saldırması Dersim’de protesto edildi. Sosyal medya üzerinden örgütlenen Dersim Gençlik akşam saat 19.00’ da Taksim’de uygulanan devlet terörünü protesto amaçlı bir araya gelen kitleye TOMA ve gaz bombaları ile saldırması üzerine kitle taş ve Molotoflarla cevap verdi. Çıkan çatışmada polis yoğun gaz (portakal gazı ve sinir gazı) kullanarak kitleye saldırdı.

(VİDEOYU iZLEMEK İÇİN TIKLAYIN)

 https://www.facebook.com/photo.php?v=1411332985809678

Dersim’den 1 Mayıs görüntüleri

[widgetkit id=631]

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu