GüncelManşet

(Foto)Hevsel’den 8 Mart’a Doğru… Kadınlar Direnişte!

 

Amed:  Bugün(06.03.2014) Dicle Üniversitesi kadın topluluğu 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar günü ve hevsel direnişi için Ziraat, Eğitim, İkitisadi ve İdari Bilimleri, Edebiyat fakültesi öğrencileri yürüyüş gerçekleştirdi. Partizan ve YDK da yürüyüşe destek verdi.

Yürüyüş sırasında “Jin Jiyan azadi”, “Her yer Hevsel Her yer Direniş sloganları atıldı.

Eğitim Fakültesi önünde toplanan üç fakülte öğrencileri Hevsel’e doğru yürüyüşe geçmek isteyince polis engelliyle karşılaştılar, polis olayı bildiklerini önemli bir olay olduğunu fakat üniversitede Vali olduğundan dolayı yürüyüşü engellemeye çalıştı. Tüm engellemelere rağmen polis barikatını aşan öğrenciler yürüyüşe başladı.

“Genç kadınların mücadelesiyle Hevsel daha da özgürleşecektir”

Mimarlık Fakültesinin önünde tekrardan TOMA’larla önü kesilen öğrenciler tüm engellemelere rağmen Üniversite içinde bulunan tarladan doğru Hevsel’e yürüyüşü geçti. Alanda bekleyen kitle öğrencileri zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde karşıladı. Alanda açıklama yapan DÜÖ-DER Kadın Topluluğu adına katılan konuşmacı iseşu şekilde konuştu: “Bizler biliyoruz ki ne kadar kendine yabancıysan o kadar kendin değilsindir. Biz kadınlar bu gerçekliğin bilinciyle yola çıkıyoruz. Üzerimize uygulanan erk zihniyete, sömürgeciliğe, beden metalaştırılmasına karşı sesimizi birleştiriyoruz. Kadının tekrardan özgücünü ortaya çıkardığı süreci inşa ediyoruz. Ve yine biliyoruz ki bu kadının örgütlü mücadelesiyle gerçekleşecektir. Bugün Hevsel’de yapılan kıyım kadının özü yapılan kıyımdır, kadının doğayla olan benzerliği kuşku götürmez bir gerçekliktir. Hepimizin bildiği gibi neolitik dönemde kadın toprakla, doğayla iç içe olmuş, direnmiş. Hevsel’e uzanan el kadından uzanmıştır. Genç kadınların mücadelesiyle Hevsel daha da özgürleşecektir.’’ 

“Bir devrim gerçekleşecekse o devrim de kadın yoksa devrim olamaz”

Yapılan açıklamadan sonra konuşan Zübeyde Zümrüt konuşmasında “8 Mart programı doğrultusunda planlanan bu program Dicle Üniversitesinden dört koldan yürürken ve tekrar gördük ki devletin tahamsüzlüğünü, rektörlüğün tahammülsüzlüğünü kınıyoruz. Bugün Hevsel’in direnişinin 6. günündür doğa ve kadın eş değerdir. Hevsele uzatılan el kadına uzatılmış olan eldir, ağaç katliamını hedefleyen kadının katliamını hedeflemiştir. Genç yoldaşlarımızın direnişini kutluyoruz, selamlıyoruz. Hevsel hedef alındıysa bu merkezi politika dışında alınan bir hedef değildir. Dicle Üniversitesi’nin, rektörlüğün ve bölge il müdürlüğünün tek başına almış olduğu bir karar değildir, AKP Hükümetinin direk bölgenin doğasını, tarihini hedef alarak bugün başlatılan katliam aslında Hevsel’den başlayarak  Dicle havzasını hedef alan bir tutumdur. İnanıyoruz ki ne gençlik ne de genç kadın yoldaşlarımız bu yasalara dinler. Genç başladık genç başaracağız. Bir devrim gerçekleşecekse o devrim de kadın yoksa devrim olamaz’’  dedi.

Açıklamalardan sonra hayatını kaybeden şehitler ve kadınlar için fidan dikimi daha sonrada DÜÖ-DER Kadın Topluluğu tarafından hazırlanan Kadının Gölgesi isimli tiyatro canlandırıldı.

[widgetkit id=508]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu