Dünya

(Foto) Fransa’da Soma Protestoları

 

Fransa: Soma’da yaşanan katliama Mullhouse halkı duyarsız kalmadı. Fransa’nın çeşitli şehirlerinde olduğu gibi Mulhouse’da da halk, meydanlarda işçi cinayetlerinin yankılanan çığlıkları olmak için SOMA ile Dayanışma Platformunun ( Halk Cephesi – Kürt Kültür Evi – Alevi Kültür Merkezi – ADHP – ATİK ) çağrısı üzerine 17 Mayıs günü saat 14’te Porte de Jeune meydanında yüzlerce Türkiyeli meydanlara çF

Eylemde çeşitli pankartlar ve katliamın sorumlularının devlet olduğunun yazılı olduğu dövizler taşındı.. Yaklaşık yarım saat süren etkinlik Fransızca ve Türkçe bildirilerin okunması ve iki dilde de atılan sloganlardan sonra son buldu.

Eyleme Fransız kurumlardan Sol Cephe, Yeni Anti-kapitalist Parti, Avrupa Ekoloji, Yeşiller ve CGT Peugeuot Sendikası da destek verdi.

 

Bellecour Meydanı

13 Mayıs günü Soma Holding’e bağlı Soma Kömür Ocaklarında yapılan işçi katliamı Lyon’da Bellecour Meydanı’nda protesto edildi.

Soma’da yaşanan ve gün geçtikçe boyutları açığa çıkan, devlet faşizmi tarafından üstü örtülmeye çalışılan katliam için Saat 14’te başlayan etkinlikte, katliama dikkat çeken konuşmalar yapıldı. Etkinliğe Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu’na bağlı Fransa AKM’leri, Belleville Pirsultan Abdal Derneği, Halk Cephesi, Partizan, ATİK Lyon kendi flamaları ile katılım sağladı. Partizan’ın çıkarmış olduğu “Yüzünüzdeki Maden Karasını Yıldızların Kızıllığıyla Aydınlatacağız” başlıklı bildiri ve Demokratik Güç Birliği Platformu-Almanya ve ATİK’in çıkarmış olduğu bildiriler yoğun bir şekilde dağıtıldı.

 

Nancy

Soma’da yaşanan işçi katliamına ilişkin Fransa’nın Nancy şehrinde de bir eylem düzenlendi. Partizan, ATİK, Halk Cephesi, Aveg-Kon ve Devrimci Halkın Birliği tarafından gerçekleştirilen eylemde “Kaza Değil Cinayet” pankartı açıldı.

Eylemde sık sık “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganı ve Türkçe, Fransızca olarak diğer sloganlar atıldı. Fransız kurumların da destek verdiği eylem, kurumlar tarafından okunan açıklamaların ardından sloganlarla bitirildi.

[widgetkit id=697]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu