Dünya

Fransa’da Taksim Gezi Direnişiyle Dayanışma

Strazburg: İki haftayı geride bırakan Gezi parkı direnişi ve destek eylemleri Fransa’da da devam ediyor.

Strazburg’da 12 Haziran Çarşamba günü Avrupa Parlementosu önünde bir eylem gerçekleştirildi. ATİK’in de bileşeni olduğu Taksim Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen eyleme 200 civarında kişi katıldı. Sık sık sloganların atıldığı ve konuşmaların yapıldığı eylem sonuna doğru; yine bir yürüyüş gerçekleştiren Genel İş Sendikası (CGT)’na bağlı işçiler de parlemento önüne gelerek dayanışma konuşması gerçekleştirdiler. İşçilerin gelmesiyle birlikte destek sloganları, alkışlar ve ıslıklarla eylem sonlandırıldı. Eylemden sonra Dayanışma Platformu’ndan dört temsilci, Avrupa Parlementosu’nda Türkiye’de gelişen bu sürecin tartışılması toplantısına dinleyici olarak katıldı.

Yine ertesi gün saat 7’de kitle bu sefer Kleber Meydanı’nda toplandı. Yine CGT Strazburg Genel Sekreteri bir dayanışma konuşması gerçekleştirdi. Bunun yanında Taksim’den yeni gelen ve Strazburg’da doktora öğrenimine devam eden bir öğrenci duygu ve düşüncelerini aktararak; ilk ağızdan Gezi Parkı’ndaki dayanışmayı kitleye anlattı. Yine Partizan tarafından beyin ölümü gerçekleşen Ethem Sarısülük için yayınlanan bildiri de alanda okundu. Bildirinin okunmasının ardından kitle “Katil Devlet Hesap Verecek!” sloganı attı.

Eylem 14 Haziran Cuma günü, saat 7’de Alevi Kültür Merkezi’nde yapılacak olan halk toplantısında buluşulmak üzere sonlandırıldı.

Paris’te ise içerisinde Partizan’ın da yer aldığı Paris Taksim Dayanışma Platformu bileşenlerinin, salı günü yaptıkları basın açıklamasıyla parelel bir biçimde başlattıkları dört günlük çadır eylemi devam ediyor.

Cumartesi günü ise yürüyüşe izin verilmediği için alanda bir miting yapılacak. Ayrıca pazar günü Fransa Komünist Partisi (PCF) ve Sol Cephe (Front de Gauche) tarafından « Türkiye Halkına Şiddete Son » adı altında bir miting gerçekleştirilecek.

Yine cumartesi günü akşam saat 6’da, Nantes şehrinde, Türkiye’deki gelişmeler ve devletin tavrını protesto eden bir miting gerçekleştirilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu