Dünya

Fransa’da yeni havalimanı projesine karşı halk sokakta

 

H. Merkezi: Fransa’nın Nantes kenti’nde tarım arazilerine havalimanı yapılmasına karşı çıkan on binlerce kişiye polisin saldırması sonucu çatışmalar yaşandı.

Tarım arazileri üzerine kurulması planlanan havalimanına karşı sivil toplum örgütleri, sendikalar ve çevrecilerin çağrısıyla 22 Şubat günü yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla eylem düzenlendi. Polisin gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli su kullandığı saldırısına eylemciler boya, taş ve şişelerle karşılık verdi. Eylemde, havalimanı inşaatını yapacak firmaya ait iş makineleri ve vinç kitle tarafından tahrip edildi.

Nantes’te başta çiftçiler olmak üzere, bölge halkı yapılacak yeni havalimanı inşaatının “verimli tarım arazilerine zarar vereceğini ve ekolojik dengeyi bozacağını” düşünüyor. Şehirdeki eski havalimanının yıkılarak, verimli tarım arazilerinin bulunduğu Loire Atlantique bölgesinde, Notre-Dame-des-Landes isimli yeni bir havalimanı yapılması ve bu proje için 2 bin hektardan fazla tarım alanı ve ormanlık alanın yok edileceği belirtiliyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu