Dünya

Freiburg’da Erhan Gencer’i anma etkinliği

Freiburg: 5 Mart sabah saatlerinde tedavi gördüğü hastahanede yaşamını yitiren Erhan Gencer, 22 Mart Cumartesi günü Freiburg kentinde dostları, dava arkadaşları ve devrimci demokrat kurumlardan ATiK ile ADHK kitlesinden oluşan 200 kişiyi aşkın kitlenin katıldığı bir anma etkinliği ile sonsuzluğa uğurlandı. Anma törenine Partizan ile MKP çelenk yolladılar. Ayrıca Partizan, MKP ve PKK adına, anma töreninde Erhan Gencer’e dair konuşmalar yapıldı.

Erhan Gencer’in Eşi Helma’nın da yer aldığı Alman dostlarından oluşan koro, Gencer’in sevdiği şarkıları Almanca ve Türkçe seslendirdi. Dostları şiirler okudu. Gencer’in küçük kızı Ezgi’nin kemanıyla babasına yaptığı uğurlama müziği duygulu ve hüzünlü anlar yaşattı. Anma etkinliğine, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden dava arkadaşları ve yoldaşları da katıldı. Erhan ile olan anılar paylaşıldı. Anı defterine yazılar yazıldı.

Gencer’in vasiyeti üzerine küllerinin bir kısmı İstanbul Boğazından denize savrulacak.

 

“Erhan’ın emeğine sahip çıkacağız”

Gencer’i anma töreninde yaptığı konuşmada “Ölüm erken bulur bizi” diyen Partizan temsilcisi, “Her ölüm kendi toprağında ağır ve acıdır. Düştüğü yerde yürek yakar, anlatılmaz bir sızı verir” denildi. Gencer’in Proletarya Partisi’ne çok emek verdiğine değinilen konuşmada “O, derin bilimsel izler bırakan Marxist-Leninist ve Maoist teorinin derinleşmesi ve kavranması için emek harcayan bir parti yöneticisi, değerli bir bilim insanı olarak aramızdan ayrılıyor” denildi.

Bütün yaşamı boyunca içinde yer aldığı, düşüncelerini büyük bir bilgelikle ve yüksek bir sorumlulukla büyük bedeller ödeyerek savunduğu devrim yürüyüşünde sonuna kadar aktif yer almadıysa bile, büyük bir olgunluk, sakinlik ve saygıyla izledi kendisinden sonra özgürlük uğruna yürüyenleri” denilen açıklamada Partizan olarak Gencer’in emeğine sahip çıkılacağına vurgu yapıldı.

Şimdi onun büyük özgürlük düşleri, toprağa tohum olup savrulan Taksim’den Lice’ye, Dersim’den, Amed’e uzanan  her direnişçinin ve özgürlük savaşçısının bitmez özgürlük özlemlerinde yaşıyor. Bizler de yaşıyor” diyen Partizan temsilcisi, konuşmasını “Erhan Gencer ölümsüzdür” sözleriyle sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu