Kültür&Sanat

Gabrial Garcia Marquez yaşamını yitirdi

H.Merkezi: 31 Mart’ta hastaneye kaldırılan Marquez su kaybı ve idrar yolları iltihabı teşhisi ile tedavi görmüş ve ardından teburcu edilmişti.

Marquez dün Mexico City’de bulunan evinde yaşama veda etti.

Edebiyatta “Büyülü Gerçeklik” olarak bilinen akımının en büyük temsilcisi olarak kabul edilen Marqez, geriye “Kolera Günlerinde Aşk”, “Yüzyıllık Yalnızlık”, “Benim Hüzünlü Orospularım”, “Kırmızı Pazartesi” vb oldukça değerli eserler bıraktı.

Marquez en son eseri “Anlatmak İçin Yaşamak” adlı eserinde kendi hikâyesini yazdı.

Kolonbiya’nın Aracataca kentinde 1928 tarihinde doğan Marquez büyükanne ve büyükbabası ile yoksul bir yaşam sürerek büyüdü.

Büyükbabasının liberal bir insan hakları savunucusu çizgisinden etkilenen yazar, Cizvit okulunda hukuk eğitimi alırken gazetecilik yapmak için okulunu bıraktı.

Çalıştığı gazete tarafından Roma’ya gönderilen Marquez, ilk romanını 23 yaşındayken yazdı ancak romanlarıyla tanınmasına rağmen gazeteciliğe devam etti.

Şili hükümetinde tarafından Şilili bir göçmenin anlattığı romanının 15 bin nüshası yakılan yazarın, yazılarında canlı bir dil zenginliği önemli yazarlık özellikleri olarak görülmektedir.

1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan yazar, 1986’da bir başka çok satan romanı Kolera Günleri’nde Aşk’ı yayımladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu