Güncel

Galatasaray Lisesi önünde 108. F oturumu gerçekleştirildi

İstanbul: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu tarafından bugün (12 Nisan) 108. kez Galatasaray Lisesi önünde F Oturumu gerçekleştirildi.

“Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” ve “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” sloganlarıyla başlayan eylemde bu hafta Kocaeli Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler öğrencisi hasta tutsak Samet Aydemir’in sağlık durumuna değinildi.

Samet Aydemir iki yıl önce tutuklandığında hiçbir sağlık sorunu olmayan, başarılı bir öğrenciydi. Hapishane koşulları nedeniyle kısa bir süre sonra psikolojisi bozulmaya başladı. Tedavi için hastane yerine sürekli sürgüne gönderildi, hücrede tutuldu. İnsanlık dışı uygulamalara artık direnemeyen bu gencecik insan intihar ederek kurtulmak istedi. Gardiyanların bilinçli olarak hücresine bıraktığı şişeyle bileklerini kesti. İki ay Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tutuldu. Tanı konulmadan, tedavi edilmeden Metris Hapishanesine gönderildi. Burada yeniden intiharı denedi ve kendini yaktı” şeklinde  Aydemir’in yaşadığı süreç aktarılırken “Samet’in aynı koşullarda tedavi edilmesi mümkün müdür?” sorusu soruldu.

Basın açıklaması tüm mahpusların tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılması, ağır hasta mahpusların hastane raporlarıyla zaman kaybedilmeden derhal bırakılması talebiyle son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu