Güncel

Gazeteci Rawin Stêrk tahliye edildi

Edirne sınırında mültecilerin geçişini takip ederken gözaltına alınarak tutuklanan Rudaw muhabiri İsmail Yıldız, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Edirne sınırında mültecilerin geçişini takip ederken gözaltına alınarak, “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanan Rudaw muhabiri İsmail Yıldız (Rawin Stêrk) hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü.

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Yıldız, tutuklu bulunduğu Ankara Sincan Cezaevi’nde Covid-19 tedbirleri nedeniyle SEGBİS ile katıldı.

Duruşmada savunma yapan Yıldız, Edirne Pazarkule’de mültecilerin geçişini takip ettiği sırada gözaltına alındığını belirterek, çalıştığı televizyonun görevlendirmesi sonucu sınıra gittiğini söyledi. İddianamenin yanıltma, yönlendirme ve kanaat oluşturma ile dolu olduğuna dikkat çeken Yıldız, “İddianamede gözaltına alınmadan evvel hakkımda bir arama varmış gibi ifadeler var.

Ancak böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü dört ayrı GBT noktasından geçerek Edirne Pazarkule sınır kapısına gittim. Kaçmak gibi bir durumum da söz konusu değil. Çünkü yurtdışına giriş çıkışımda herhangi bir engelim yok” dedi.

İddianamenin maddi hatalarla dolu olduğunu söyleyen Yıldız, “Sosyal medya paylaşımlarımda örgüt propagandası yaptığım iddia ediliyor. Ancak söz konusu paylaşımlarımda örgüt adına herhangi bir unsur bulunmuyor.

İddianamede yine telefonumda örgüt mensuplarına ilişkin fotoğrafların olduğu ifade ediliyor. Benim telefonumda öyle bir şey yok. Fakat gittiğim ve haberlerini yaptığım şeylerin fotoğrafları telefonumda yer alıyor. Telefonda yer alan fotoğraflar bunlardır. Yine DİHA muhabiri olduğu söyleniyor. Fakat DİHA 10 yıldır kapalı. Ben uluslararası yayın yapan bir kanalın İstanbul muhabiriyim. Ayrıca DİHA muhabiri iken aylarca o Ergenekon davalarını izlemek için izin verilmiş ve bunu izlemiş biriyim” ifadelerini kullandı.

Yıldız’ın savunmasının ardından savcı sunduğu mütalaasında, dosyanın İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı KCK Basın Davası ile birleştirilmesini talep etti. Savcı, atılı suçun vasıf ve mahiyeti gereği Yıldız’ın tutukluluğunun devamını istedi.

Avukatların savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyaların birleştirmesine karar verdi. Heyet, Yıldız’a yurt dışına çıkış yasağı getirerek tahliyesine karar verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu