Güncel

Gazi Mahallesi’nde kitlesel açılış

İstanbul: Sultangazi İlçesi Gazi Mahallesi’nde, HDP İstanbul Belediyesi Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar’ın katılımıyla seçim büroları açıldı.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği açılışa Sultangazi Belediyesi Eşbaşkan adayları Meltem Teker ve Av. Ferat Boğatekin, BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingül, HDP İl Eşbaşkanı Şamil Altan, HDP Genel Meclis üyesi Beycan Taşkıran, ESP İl Temsilcisi Suat Çorlu, Partizan temsilcileri de katıldı.

İlk konuşmayı yapan Emrullah Bingül, tarihi kazanımlar elde etmek için uzun yıllar mücadele verildiğini vurguladı. Bingül, “Bizim hareketimiz söylediği her şeyi gerçekleştirerek inandırdı halkı” diye konuştu. Şu anda 100 belediye ile Kürdistan’da iktidarda olduklarını ve bugüne kadar ne vaat edildiyse yerine getirildiğini ifade eden Bingül, “Meclis’te, sokakta, cezaevinde ve işkencehanelerde ne söylediysek onu yaptık. Çünkü söylediğimiz her şeye önce kendimiz inandık. Bundan sonra da sizlerle birlikte tarihi kazanımlara imza atmaya devam edeceğiz” dedi. Bingül, konuşmasını Kürtçe sürdürdü.

Sultangazi Belediyesi Eşbaşkan adayı Meltem Teker konuşmasına işçileri, emekçileri, kadınları ve gençleri selamlayarak başladı. Teker, “30 Mart günü Gazi’de özgürlüğün, eşitliğin, birliğin ve adaletin bayrağını dalgalandıracağız. 30 Mart yeniden Gazi halkının kurutuluşu olacak. Sultangazi halkındır, halkın kalacak” dedi.

Ferat Boğatekin ise halkı Kürtçe selamladı, “HDP halkların barış, demokrasi, özgürlük ve ekolojik talepleri için mücadele eden bir partidir. Tekçi zihniyete karşı çoğulcu zihniyetin partisidir. HDP Gezi’de direnen, şehit düşenlerin ve Roboski’de katledilen gençlerin partisidir. HDP geleceğin partisidir” dedi.

Seçim çalışmalarına başlarken “Gezi ruhunu Gazi’ye taşımak” şiarıyla yola çıktıklarını vurgulayan Boğatekin, Gezi’nin tüm baskılara ve zulümlere karşı bir tepki hareketi olduğunu ifade etti. Boğatekin’in ardından Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar bir konuşma yaptı. “Sınıfsız, sömürüsüz ve özgür bir dünya dışında hiçbir özlemi olmayan İbrahim’ler, Deniz’ler, Mahir’ler ve Mazlum’lar” şahsında kitleyi selamladı. Rüşvet ve yolsuzluk operasyonuna değinen Aydınlar, egemenlerin işçilerden, emekçilerden, kadınlardan ve gençlerden çaldıklarını bildiklerini ifade etti.

Tekirdağ F Tipi Hapishanesi’nde tutukluların açlık grevinde olduğunu hatırlatan Aydınlar, “Onlar tüm baskılara karşı bedel ödemeye devam ediyorlar. Devrimci tutsaklar onurumuzdur” dedi. Aydınlar, İbrahim Kaypakkaya’nın “Zulmün olduğu her yerde direnmek meşrudur” sözünü hatırlatarak konuşmasını sonlandırdı. Eyleme katılım sergileyen Partizan kitlesi de İbrahim Kaypakkaya dövizleri taşıyarak bildiri ve gazete dağıtımı gerçekleştirdi.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu