GüncelManşet

Gazi-Ümraniye-Roboski-Gezi… Direniş, isyana, ölümsüzleşenler kavgaya çağırıyor!

Bundan 19 sene önce 12 Mart 95’te İstanbul’un emekçi semtlerinden Gazi Mahallesi’nde devletin kontra güçleri bir katliama imza attı. Kahvehanelerin, işyerlerinin uzun namlulu silahlarla taranmasıyla başlayan katliam, devrimcilerin müdahalesi ile bir direnişe evirildi. Devlet Alevi-Sünni çatışması yaratmak isterken karşısında devrimcilerin öncülüğüyle direnişe geçen, katilini tanıyan ve doğrudan onu hedef alarak karakollara yönelen bir halk buldu. Bu direniş karşısında acizleşen devlet daha da azgınca saldırarak, Gazi halkının üzerine ateş açtı ve 17 kişiyi katletti. Gazi’deki direnişe ülkenin birçok yerinden destek gelirken, halkın öfkesinin yükseldiği bir diğer semt 1 Mayıs Mahallesiydi. Devrimcilerin emekleriyle, halkla birlikte kurdukları semtler direnişin sahiplenildiği, faşizme karşı direniş bayrağının yükseltildiği merkezler haline geldi. Nitekim sokaklara dökülen işçi ve emekçilere, yoksul halka egemenlerin cevabı yine katliam oldu. 15 Mart günü 1 Mayıs Mahallesi’nde 5 kişi polisin üzerine açtıkları ateşle katledildi.

On yıllar geçse de şehitlerimizi anmaya, sahiplenmeye devam edeceğiz. Onlar, egemenlerin baskı ve saldırıları karşısında halkın, devrimci, demokratik kesimlerin mücadele ve esin kaynağı olmakta, özgür geleceğin teminatı ve güvencesi olarak bilinçlerde yerini almaktadır.

Katliamların sorumlusu patron-ağa devletidir!

Dün Gazi’de, 1 Mayıs’ta halkın üzerine kurşun yağdıran devlet bugün Roboski’de Kürt halkının üzerine bomba yağdırmaktadır. Dün Gazi katliamı davasını Trabzon’a kaçıran devlet bugün Ethem’in davasında “yargılanan” polisleri kaçırarak, Ali İsmail’in davasını Kayseri’ye taşıyarak halkın öfkesinden kaçabileceğini zannetmektedir. Dün Gazi’de direnen devrimcileri yargılayan, gözaltında işkenceyle katleden devlet, bugün Gezi’de isyan eden milyonları yargılamaya çalışmakta, devrimcileri tutsak etmektedir. Aradan geçen on yıllar devletin halk düşmanı sicilini uyguladığı baskı ve katliamlarla kabartmış, sorulacak hesabımızı biriktirmiştir. Gazi’de, 1 Mayıs Mahallesi’nde barikatlarda direnenlerin, Gezi İsyanında akın akın sokakları zapt edenlerin öfkesini kuşanarak 12 Mart Gazi’de, 15 Mart Ümraniye’de katledilenleri, ölümsüz şehitlerimizi anarak sahiplenelim! Gazi-Ümraniye Direnişinden Gezi İsyanına uzanan mücadeleyi dayanışmayı ve birliği güçlendirerek büyütelim!

Gazi’de ve 1 Mayıs’ta katleden patron-ağa devletinden hesap sormak için, 19. yılında 12-15 Mart şehitlerini bir kez daha anıyor, tüm halkımızı şehitlerimizi sahiplenmeye Partizan saflarında olmaya çağırıyoruz.

Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!

Katil Devlet Hesap Verecek!

12-15 Mart Şehitlerini Unutmadık Unutturmayacağız!

Toplanma yerleri

12 Mart Çarşamba / 10.00 Gazi Mahallesi Eski Karakol

15 Mart Cumartesi / 16.00 1 Mayıs Mahallesi (Cennet Düğün Salonu önü)

                                      Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu