Emek

Gediz elektirk işçileri kazandı

İzmir’de Bereket Holding’e satılan Gediz Elektrik Dağıtım, sendikalaştıkları ve haklarını talep ettikleri için işçileri işten atmakla tehdit etti. İşçi sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmayan, yol-yemek paraları verilmeyen, maaşları düşürülen Enerji Sen üyesi işçiler Gediz EDAŞ’a karşı 23 Aralık’tan beri 5 bölgede iş bıraktı. İşçilerin 19 gündür sürdürdükleri iş bırakma eylemi kazanımla sonuçlandı.

İşçilerin talepleri kabul edildi. Gediz EDAŞ’ın,  işçi sağlığı ve iş güvenliği malzemelerini vermesiyle işçiler 11 Ocak’ta işbaşı yaptı. Enerji Sen üyesi işçiler, en çok ölümlü kazaların maden ve enerji iş kolunda olduğunu ve buna rağmen Gediz EDAŞ’ta işçilere iş sağlığı ve güvenliği malzemelerinin verilmediğini vurgulamıştı.

Enerji işçileri bu süreçte Kemalpaşa, Çeşme, Urla, Bornova ve Konak’ta eylemler ve yürüyüşler düzenledi. Yaklaşık 150 işçinin 19 gün iş bırakması sonucunda kazanıma ulaşılırken yol-yemek parası ve kadro için mücadelenin devam edeceği vurgusu yapıldı. 

DİSK’e bağlı Enerji Sen üyesi işçiler kazanımlarını şöyle sıraladı: 

  • Gediz EDAŞ’ın 1250 liradan 1050 liraya düşürmek istediği maaşlar 1300 liraya çıkarıldı.
  • 3′te bir oranında işçi çıkarmak isteyen Gediz EDAŞ, işten çıkarmaların durdurulacağını kabul etti. İşten çıkarılan 10 kişi işe alındı.
  • Taşeron şirketin işçilerden teminat olarak istediği 10 bin liralık senetler geri verilerek senet alınması önlendi.
  • Sözleşmede, “Türkiye’nin her yerinde çalıştırılır. Ayrıca eğitim ve ekat belgesi için işçiye verilen eğitim masrafları işçiden 8 eşit taksitle alınır” ibaresi kaldırıldı.
  • İnşaat iş kolundan enerji iş koluna geçiş sağlandı.
  • “Enerji iş kolunda iş bırakılmaz” algısı 19 gün iş bırakılarak aşıldı.
  • Enerji Sen’e üye işçilerin kazanıma ulaşmasıyla, taşeron işçilerin sendikada örgütlenmesinin önü açıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu