Emek

GELİ işçileri: “Yolsuzluk yapana geçit yok”

H.Merkezi: Muğla’nın Milas İlçesi’ndeki Kemerköy ile Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege İşletmeleri Linyitleri’nin (GELİ) özelleştirme programına alınmasına yönelik içşçilerin eylemleri devam ediyor.

Muğla Eski Garaj Alanı’ndaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingi öncesi, Milas İlçesi’ndeki Kemerköy, Yatağan Termik Santrali ile Güney Ege İşletmeleri Linyitleri’nde çalışan yaklaşık 500 enerji-maden işçisi, Şehit Özden Aşınmaz Caddesi’nde toplandı. İşçiler, akbaba resminin yer aldığı “ ‘Özel’leş’tirme yağma, talan, soygundur” yazılı pankart açtı, “Başbakan istifa”, “Sattırmayacağız”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak miting alanına yürümek istedi.

Yürüyüş sırasında işçilerin önü kolluk güçleri tarafından kesildi. Duruma tepki gösteren işçiler barikatı aşmak isteyince kısa süreli bir arbede yaşandı. Gerginlik Türk Maden İşçileri Sendikası yetkilileri ve polis arasında yapılan görüşmenin ardından sona erdi.  Sendika başkanı Süleyman Girgin, burada yaptığı basın açıklamasında “Bundan yaklaşık 3 ay önce Başbakan Muğla’ya gelmiş ve biz de Bir elimiz masada olacak, diyalog kapısını açık tutacağız’ diyerek kendisiyle görüşme talebinde bulunmuş ve görüşmüştük. O görüşmede Başbakan bize ihaleler ancak eksik evrak veya yetersiz fiyat teklifiyle iptal edilebilir, diğer türlü iptali imkansızdır’ demişti.

 Ancak aradan geçen süre içinde, ‘İmkansız’ denilen ‘Bu da olmaz’ dedirten nice olayları tüm Türkiye olarak hayretle izledik. Bir operasyona engel olabilmek için nasıl 6 bin emniyet müdürü ve personelin yerinin değiştirildiğini, savcıların ellerindeki soruşturma dosyalarının alınarak tayin edildiklerini, yargıyı denetim altına almak için HSYK yapısının düzenleyen kanunun, istihbarat devleti oluşturmak amaçlı MİT Yasası’nın, ifade özgürlüğünü kısıtlayan İnternet Yasası’nın nasıl meclisten geçtiğini, basın özgürlüğünün, gazetecilere açılan telefonlarla nasıl baskı altına alındığını, yani imkansızların nasıl başarılabileceğini AKP hükümeti çok güzel gösterdi” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından işçiler, yaklaşık 3 kilometre süren “Hırsız Var Yürüyüşü” yaparak eylemini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu