GüncelManşet

(video-foto) Gelenek sürdü, ODTÜ yürüdü!

 

Ankara: Geçtiğimiz aylarda inşaatı başlayan ve ODTÜ ile çevresindeki yeşil bölgenin yok edilmesiyle yapılan “1071 Malazgirt” Bulvarı’nın (ODTÜ yolu) açılışına karşı yürümek isteyen öğrencilere polis saldırdı. Saatlerce süren polis saldırısına direnen öğrenciler polisin çekilmesiyle bulvarı kapattı ve pankart astı.

Aylardır devam eden ODTÜ yolunun bugün açılışı gerçekleştirildi. Açılışın gerçekleştiği ve başta Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet temsilcilerinin konuşma yaptığı sırada Bulvarı’n hemen yanındaki ODTÜ’ye polis tarafından gaz bombaları, plastik mermiler yağdı; gün boyu yağan yağmurun üstüne bir de TOMA’lardan su sıkıldı.

Saat 12.30’da Hazırlık Binası önünde ODTÜ’lüler ve çok sayıda insan toplandı. Hazırlık Binası’na gelmek için A1 kapısından okula girmeye çalışanlara ise güvenlik saldırdı. Kısa süreli saldırının ardından Hazırlık Binası önünde buluşuldu.

 

“ODTÜ’de bir fidan, Ahmet Atakan”

Yürüyüş sırasında “Gökçek rantın, ODTÜ Ahmet Atakan’ın yolunda” yazılı ODTÜ öğrencileri imzalı ve “Kahrolsun bağzı yollar” 100. Yıl İnisiyatifi imzalı pankartlar açıldı. Eylemde Tuzluçayır ve ODTÜ direnişine destek verirken katledilen Ahmet Atakan’a dair vurgular dikkat çekti. Ahmet Atakan anısına okula fidan dikildi ve Atakan için hazırlanmış ODTÜ kimliği fidanın üzerine asıldı.

1743564 260944120733515 605591070 nFidan dikilen yerde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, “Ankara’nın başına 20 yıl önce bela olan İ. Melih Gökçek’in ODTÜ’yle savaşı yeni değil… Sermayedarlara ve ranta peşkeş çekilen ormanlar ve kentsel alanlar gençliğin direnişinin simgesi oldu. Şimdi ise saldırı farklı bir şekilde devam ediyor. Sanki bir savaş kazanmış gibi geçirdiği Bulvara 1071 Malazgirt adını vermiş. ODTÜ Ahmet Atakan gibi yiğitlerin yazdığı tarihle omuz omuza savaşıyor.” denildi. Açıklamanın ardından “ODTÜ’de bir fidan, Ahmet Atakan”, “Her yer ODTÜ, her yer direniş”, “Gelenek sürüyor, ODTÜ yürüyor” sloganlarıyla açılış alanına doğru yürüyüşe geçildi.

TOMA, Akrep ve çevvik kuvvet üniversite içerisine çıkış kapısına yakın konuşlandırıldı. Sivil polislerle öğrenciler arasında geçen konuşmalarda, polisler öğrenciler “basın açıklamasını yapıp dağılın” dedi. Öğrenciler ise demokratik haklarını kullanmak için üniversiteden çıkacaklarını söylediler. Polisin izin vermemesi sonucunda öğrenciler yürüyüşe geçti. “Hepimiz Ethem’iz, öldürmekle bitmeyiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla yürüyüşe geçenlere polis tazyikli su, biber gazı ve yoğun plastik mermiyle saldırıya geçti. Polisin saldırısına karşı öğrenciler ve direnişçiler taş, havai fişeklerle cevap verdi.

 

1509924 260968717397722 1992013761 nDirenişçiler “1071 Malazgirt” Bulvarı’nı kapattı!

Uzun saatler süren ve çok sayıda kişinin yaralandığı çatışmaların sonunda polis geri çekildi ve direnişçiler açılışı yapılan ODTÜ yoluna çıktı. Yürüyüş sırasında taşınan pankartlar yol üstündeki köprüye asıldı. Bu sırada direnişçiler tahta ve taşlarla ODTÜ yolunu kapatarak Ambulanslar dışında kimsenin geçişine izin vermedi.

Direnişçiler, yol kapatılırken orada geçen AKP’nin seçim tırını da kullanılmaz hale getirdi. Yolun kapatılmasından 20 dakika sonra polis TOMA ve Akreple saldırıya geçti. Direnişçiler saldırının ardından üniversiteye çekilerek direnişe devam etti.

TKP, Kolektif, Gençlik Muhalefeti, Genç-Der gibi kurumlar eylem komitesi kararı olmadan eylemin bittiğini duyurdu ve kitleler dağılmaya başladı. Belli bir süre daha devam eden çatışmaların ardından eylem iradi olarak sonlandırıldı.

[widgetkit id=492]

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=0Kjf1ode2NQ#t=241{/youtube} 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu