GüncelManşet

(Video) Gemlik’te DDSB panel gerçekleştirdi

Bursa/Gemlik: DDSB’nin merkezi olarak başlatmış olduğu “İnsanca yaşam, yaşanabilir ücret” kampanyasının daha geniş kitleler içerisinde hayat bulması için kampanya süreci içerisinde çeşitli eylemler ve çalışmalar gerçekleştirildi.

Bu bağlamda 29 Aralık günü Gemlik’te bir panel gerçekleştirildi. Panel konuları ve sunum yapacak kişilerin belirtilmesi ve panelin önemine dair kısa bir açıklanmadan sonra ilk olarak mücadele içerisinde şehit düşenler şahsında saygı duruşuyla program başlatıldı. DDSB tarafından hazırlanan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

 

“1917 devrimi, işçi sınıfı mücadelesine yeni boyut kazandırdı”

Panel konularından biri olan “İşçi sınıfının dünü, bugünü ve sınıf sendikacılığının rolü” bölümünde Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm sanayi devriminin başlamasıyla birlikte işçi sınıfının da kendi örgütlülüğünü oluşturmaya başladığını belirtmiştir.  

Bu süreçle birlikte uluslararası işçi sınıfının kazandığı boyut ve enternasyonal düzeyde ulaştığı noktalara pek çok iş kollarında rastladığını belirtti. Yaşam koşullarına ve çalışma koşullarına değinen Gülüm, kıta Avrupa’sında yaşanan zor yaşam koşullarının ve örgütlenme sorunlarını özetlerken, 1917 devrimi yeni bir boyut kazandırdığının da altını çizerek belirtti.

 

“15-16 Haziran sınıf hareketinin engellenmeyeceğini gösterdi”

Türkiye coğrafyasında 1908’de başlayan işçi eylemleri, grevleri ve direnişleriyle birlikte 1950’lere geldiğimizde işçi sınıfının giderek örgütlülüğün ilerleme koşullarının oluşması ve buna paralel olarak burjuvazinin devreye girerek Türk-İş sendikasını kurmuştur” diyen Gülüm, buna dair “Bununla hedeflenen işçi sınıfını sistemin kontrolü altında tutmak ve kendi çıkarlarına karşı gelişecek hareketleri engellemek istemesinden kaynaklanmıştır” belirlemesini yaptı.

Burjuvazinin bu engelleme çabalarının, TİP ve DİSK süreçlerinde sonuç veremeyeceğinin 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi ile ortaya çıktığını söyleyen Gülüm, “1968 hareketiyle birlikte dünyada ve Türkiye’de yükselen halk muhalefeti kendisini işçi grev ve direnişlerinde de göstermiştir” dedi.

 

“Sınıf içinde yeniden örgütlenelim”

Yükselen bu halk muhalefetine yönelikte 12 Mart ve 12 Eylül darbeleriyle geriletilen işçi sınıfı örgütlülükleri sınıfın kendi örgütleri olan sendikalar işçi sınıfın ihtiyaçlarına cevap vermekten uzaklaşmıştır” diyen Gülüm, “89 bahar eylemleri akabinde sendikalar giderek sınıf içerisindeki konumunu yitirmiştir. Bunda özelleştirme ve taşeronlaştırmanın da etkisi sınıfın hareketi içerisinde önemli kırılmaların işareti olmuştur” diyerek günümüze doğru işçi sınıfının tarihine değindi.

Gülüm, “Bununla birlikte sınıf hareketi içerisinde yeniden örgütlenmeyi ve sınıf anlayışı ekseninde örgütlülüklerin yaratılması kaçınılmaz bir görev olarak önümüzde durmaktadır” diyerek sunumu sonlandırdı.

 

“5 Ocak’ta eyleme”

Bir diğer panelistimiz de, kıdem tazminatı ve asgari ücretin toplumun hayatı üzerindeki etkisini ortaya koyarken çalışan ve çalışmayan bütün herkesin bir sorunu olduğunu ve insanların açlığa mahkum edildiğini patron kasalarının doldurulmak istendiğini, işten atılmaları kolaylaştırmak istendiğini, tepki gösterilenlerin susturulmak istendiğini belirten panelistimiz zor süreçlerin bizleri beklediğini, eğer bu düzenlemelere dur demememiz halinde toplumda büyük çürümelere yol açacağını veya büyük direnişlere gebe olacağını vurguladı.

Ayrıca direniş ve isyanları sınıfın içinde olarak örgütlememiz gerektiğini belirterek tüm sorumlu kesimleri bu noktaya yoğunlaşılması gerektiğini belirtti.

Panelistlerin sunumundan sonra kısa bir ara verildi. Daha sonra soru cevap bölümüne geçildi. Son olarak bir slayt gösterimiyle birlikte 5 Ocak’ta yapılacak merkezi eyleme çağrıyla sonlandırıldı. 

 

Gemlik DDSB

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=V0KmgBjc5r4&feature=youtu.be{/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu