GüncelManşet

Gemlik’te şehitler anması gerçekleştirildi

Bursa/Gemlik: Gemlik’te Partizan tarafından devrim ve komünizm şehitlerini anmak için 9 Şubat günü bir etkinlik gerçekleştirildi. Anma etkinliği, devrim ve komünizm mücadelesinde şehit düşenlerin anlatımını içeren sinevizyon ile başladı ve ardından saygı duruşuna geçildi.

Saygı duruşundan sonra günün önemine dair  Partizan adına bir açıklama okundu. Açıklamada “Sömürüye, baskıya ve zulme karşı örgütlü ve sınıf mücadelesini örgütlerken, bu uğurda sınıfsız, sömürüsüz, herkesin özgürce yaşayacağı bir dünya yaratmak uğruna verilen kavgada ardına hiç bakmadan korkusuzca ölümün üzerine yürüyerek bu mücadelede binlerce devrimci ve komünist şehit düştü” denildi.

 

“Bıraktıkları bayrağı ileri bir noktaya taşıyalım”

Bu uğurda ölümsüzlüğe uğurladıklarımızın tek bir amacı ve hedefi vardı. O da ezilenlerin ve sömürülenlerin insana yaraşır bir biçimde yaşayabilecekleri bir dünya düşleri uğruna şehit düştüler” denilen açıklamada “Bugün bizlere düşen görev şehitlerimizin mücadelesini sahiplenmek ve savundukları dünya görüşlerini daha geniş kitlelere taşıyarak, Demokratik Halk Devrimi ve sosyalizm mücadelesini kazanma uğruna üzerimize düşen görev ve sorumlulukları omuzlayarak, bıraktıkları mücadele bayraklarını ileri bir noktaya taşıma bilinciyle hareket  etmeliyiz” sözleriyle ardıllarına düşen görevler sıralandı.

 

“Onları ancak görevlerimizi yerine getirerek anabiliriz”

Açıklamanın ardından bir Tutsak Partizan tarafından yazılan “Tükenmeyiz” adlı şiir bir arkadaşımız tarafından okunarak, programımıza bir sinevizyon gösterimiyle devam edildi. Daha sonra Sultan Çakıroğlu tarafından yazılan beş yiğit kadına adlı şiir genç bir arkadaşımızın paylaşımıyla devam etti.

Son olarak okurlarımız tarafından ufak bir müzik dinletisiyle birlikte katılımcıların duygu ve düşüncelerini belirtilmesi için katılımcılara söz verildi. Söz alan arkadaşlarımız şehit düşenlerin yas tutularak anılma gibi bir anlayışımızın olmadığını belirtti.

Bir katılımcı “Bizler bu uğurda şehit düşen yoldaşlarımızı anmanın yolunun ancak onların bıraktıkları görevleri ve sorumlukları yerini getirmekten ve mücadele bayraklarını daha ileri bir noktaya taşımaktan geçtiğini biliyoruz” dedi.

 

[widgetkit id=466]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu