Güncel

“Gemlik’te Faşizme Geçit Yok!”

 

Gemlik: Gemlik’te Berkin Elvan için adalet nöbeti eylemi gerçekleştiren Halk Cephesi üyelerine yönelik, 5 Nisan Cumartesi akşamı polis destekli sivil faşist grup hakaret ve küfürler savurarak eylemi provoke etmek istedi.

 5 Nisan günü gerçekleşen olayda, Polisin kayıtsız tavrı linç girişimine zemin hazırlarken, bir süre sonra çevrede giderek çoğalan sivil faşistler, Berkin Elvan’ın katillerinin bulunup yargılanmasını isteyen devrimci kurum üyelerini darp ederek AVM içerisine hapsetti.

Devrimci demokrat güçlerin eylem alanına gelmesiyle faşist grup dağılırken, “Faşizme karşı omuz omuza“, “Faşist baskılar bizi yıldıramaz” vb sloganlar eşliğinde kitle AVM önünden Dereboyuna yürüdü.

6 Nisan Pazar günü ise öğle saatlerine doğru bir araya gelerek akşam gerçekleştirilecek yürüyüşün duyuruları dağıtılarak sesli anons yapıldı. halkımızın bu tür faşist saldırılara karşı birlikte hareket ederek boşa çıkartılacağına dair ajitasyonlar çekildi.

BDP, Halk Cephesi,Partizan,DHF, EMEP, HDP ve Gemlik Dersimliler Derneğitarafından düzenlenen yürüyüşte kitle, Dereboyu Taşköprü üzerinde “Berkin Elvan Ölümsüzdür. Berkin’in Katilleri Açıklansın! Adalet İstiyoruz…“, “Faşizme Geçit Yok! Faşizme Karşı Omuz Omuza” ozalitleri arkasında toplanmaya başladı. Kitle sık sık “Faşizme Karşı Omuz Omuza“, “Katil Polis Halka Hesap Verecek“, “Yaşasın Halkların Kardeşliği“, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” vb sloganlar atılarak AVM önüne doğru yürüyüşe geçti.

Dereboyu güzergahının bitiminden AVM’ye doğru yönelen kitle polis barikatıyla durdurulmak istendi. Kitlenin kararlı duruşu sonucu polis barikatı kaldırmak zorunda kaldı. Kitle coşkulu ve kararlı bir şekilde yürüyüşünü sürdürürken bu sefer Pak Otel önünde tekrar polis barikat oluşturdu. Kitle adına kurum temsilcileri polisle görüşerek linç girişimin gerçekleştiği yerde basın açıklamasını yapacaklarını belirtikten sonra kitlenin de kararlılığı karşısında polis barikatını kaldırmak zorunda kaldı. AVM önüne gelen kitle basın açıklamasını gerçekleştirdikten sonra aynı disiplinle ve kararlılıkla Dereboyu güzergahına doğru sloganlar eşliğinde yürüyerek toplanma yerine gelindi.

Kitle eylemi sonlandırmak isterken Orhangazi caddesinde faşist bir grubun Türk bayrağı açarak karşı yürüyüşe geçtiğini duyması üzerine alanda dağılmaktan vazgeçerek beklemeye geçti. Daha sonra faşist grubun dağıldığı bilgisi üzerine kitle eylemi sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu