Gençlik

Gemlik’te Gençlik Pikniği Gerçekleştirildi

 

Gemlik: Hava koşulları nedeniyle daha önce ertelemek zorunda kaldığımız Gençlik Pikniğimizi 25 Mayıs Pazar günü gerçekleştirdik. Pikniğimiz ortak sofrada yapılan kahvaltıyla başladı. Açılış ve ‘Hoşgeldiniz’ konuşmasının ardından Gezi ve Soma maden şehitleri şahsında tüm devrim şehitleri adına yapılan saygı duruşu ile piknik programımız başladı.

Kahvaltımızı yaptıktan sonra gençliğin aile, çevre ve kendi sorunlarına dair sohpet gerçekleştirdik. Özellikle Gemlik’te gençliğin kendini ifade edebileceği alanların ve faaliyetlerin yetersizliğine değinilen konuşmalarda son yıllarda daha da artan ve kullanım yaşı düşen uyuşturucu sorununa vurgu yapıldı. Gençliği uyuşturucuya yönelten asıl unsur olarak sistemin yozlaştırma saldırıları belirtildi. Buna karşı ise bu piknikte olduğu gibi birlikte yapılacak etkinliklerle ve ilerde daha da geliştirlebilecek çalışmalarla bu saldırılara karşı Gemlik gençliğine alternatif alanların yaratılabileceği üzerinde duruldu.

Sohbet ve tartışmanın ardından serbest zamana geçildi. Serbest zamanda hep birlikte voleybol ve futbol oynandı. Daha sonra yine ortak sofrada kurulan öğlen yemeğimize geçtik. Yemekten sonra güncel konular, devrimci önderler, Gezi isyanı ve Soma katliamı gibi konular üzerinden bilgi yarışması düzenledik. Beş ayrı grubun katıldığı yarışmayı on sorunun dokuzunu bilen  “Redhack” grubu kazandı. Bilgi yarışmasının birincilerine Umut Yayımcılık’tan çıkan İbrahim’in Hayatı ve Mücadelesi kitabı ödül olarak verildi. Devrimci marşlar ve türkülerle devam eden pikniğimiz son olarak yine devrimci önderlerin mücadelesi, Gezi isyanı ve gençliğin rolü ve ihtiyaçları temelinde yapılan sohbetle son buldu.

Yapılan konuşmalarda Gezi’nin yıldönümünde güçlü bir biçimde sokağa çıkılması ve Gemlik gençliğine yönelik alternatif çalışmaların artırılması gerektiği üzerinde duruldu. Gemlik gençliğinin birlik ve dayanışmasını daha da artırarak yeni etkinliklerde buluşma çağrımızı yineledik ve ardından çevre temizliği yaparak alandan ayrıldık. Yeni gençlerle tanışmamız ve dostluk geliştirmemiz bakımından verimli geçen pikniğimiz doğrudan gençliğe hitap eden bir etkinlik olması açısından da bizler için değerliydi.

Gemlik YDG Okurları

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu