Güncel

Gemlik’te Mayıs Şehitleri Anması

Gemlik: Gemlik Dersimliler Derneği tarafından Mayıs ayı şehitlerini anma etkinliği gerçekleştirildi. Anma etkinliğinde EMEP, HDP,DHF ve Partizan temsilcileri de Mayıs ayı şehitleri ve 71 devrimci önderlerine dair düşüncelerini ortaya koydular.

Anma etkinliğine dair ilk konuşmayı Gemlik Dersimliler Dernek Başkanı yaparak kitleyi toplumsal sosyal kurtuluş mücadelelerinde şehit düşen devrimci önder ve komünistler şahsında bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşundan sonra ilk konuşma hakkı EMEP temsilcine verildi. EMEP temsilcisi Deniz’in 68 öğrenci hareketi içerisinde öne çıkan militan ve eylemci yapısına dair yaptığı açıklamanın ardından Deniz GEZMİŞ’in mahkemedeki tavrına dair açıklama yaptığına değindi.

Daha sonra ise HDP temsilcisine söz verildi. HDP temsilcisi ise Amed zindanlarında yaşanan baskı, işkence ve zulme karşı Dörtlerin eylemini anlatırken, KAYPAKKAYA’nın önemli bir miras bıraktığını ve direniş ruhunu yükselttiğini ve bizlere çok şey öğrettiğini belirti. Dörtlerinde Amed zindanlarındaki işkencecileri yenilgiye nasıl uğrattığına ve ölüm oruçlarıyla taçlandırıp zafere götürdüğünü belirtti.

DHF temsilcisi ise; Mustafa SUPHİ’lerin ölümlerinin ardından KAYPAKKAYA’nın TİİKP ve MDD tezini savunanlara karşı yürüttüğü siyasal mücadeleye vurgu yaptı. Kaypakkaya’nın düşüncelerinin sistem tarafından tehlikeli görüldüğüne değindi. Son sözü alan PARTİZAN’ın temsilcisi ise; Kaypakkaya’nın DHD düşüncesine dair, Kemalizm sorununa dair devrimci teori ve pratiğin önemi ve Kaypakkaya’nın yaklaşımı, UKKTH’na dair görüşlerine değindi. İşkence hanelerde siyasal görüşlerini gizlemeden savunarak ama birlikte iş yaptığı arkadaşlarını ve değerlerini gizleyerek TDH’de önemli bir çığır açtığını belirti.

Biz ardıllarına ise MLM ışığında ülkenin ekonomik ve siyasal tahlilini yapan Kaypakkaya yoldaşın o gün ortaya koyduğu görüşlerin günümüzde halen güncelliğini koruduğu bugün kendini göstermektedir diyerek konuşmasını sonlandırdı. Konuşmaların tamamlanmasından sonra soru cevap bölümüne geçildi. En son sinevizyon gösterimiyle etkinlik sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu