Gençlik

Gençler yerel yönetimlerde olmayı tartıştı

İstanbul: Bugün Taksim Yeşil Ev de HDP Gençlik Meclisi, “Yerel Yönetimler ve Gençlik Politikaları” başlığı altında yerel yönetimlere gençlerin katılımını tartıştı. Başak Tuğsavul ve Volkan Yılmaz’ın sunumu ile başlayan panel meclis üyelerinin ve eşbaşkanların söz alımı ile devam etti.

Başak Tuğsavul sunumunda, yaş hiyerarşisinin yaşamın her yerinde olduğuna bunu farklı biçimlerde hayat bulduğuna değindi. Tuğsavul, “HDP’nin programında “Gençlik gelecektir” yazıyor ama bu söylem esasta gençlerinin şimdiyi değil geleceğine hitaben söyleniyor. Klişeleşen bu söylem ‘bugünü dert etmeyin bugün dediğimiz şey nasıl olsa bir gün geçecek. Nasıl olsa hepiniz bilgi ve deneyim sahibi olacağınız. Yani inat etmeyin’ denilmek istendiğinin başka bir ifadesi olarak önümüze çıkıyor” dedi. Gençliğin özgün sorunlarının olduğuna dikkat çeken Tuğsavul, genç hiçbir kategoriye girmeyen ve evde oturan bir buçuk milyon genç kadından bahsederek onların sorunları ve ihtiyaçlarının görünmezliğinden bahsetti.

Gençlerin aktif olarak siyasete katılmasının anlam ve önemini anlatırken Tuğsavluk, bizden önceki kuşakların yarattığı çoğunluklada gençlerin toplumsal değişime olanak sağlayacağına inanmadığı mekanizmalar. Tuğsavluk bütün bu sebeplerle esasta siyasete güvensizlik soruna çözüm olarak görmedikleri için tercih etmediklerini vurguladı. Ama gençlerin sokakta siyaset yapacak gücünün ve isteğinin Gezi sürecinde ortaya çıktını ifade ederek, toplumsal belleklerde değişen şeyin siyaset biçimine tekabül ettiğini söyledi. Neden aslında katılmak gerekiyor sorusuna cevaben, bazı şeyleri değiştirmenin yolunun siyasete katılıp söz almak olduğunu, yönetim mekanizmalarında olmak ve toplumsal değişimin esas olmamak kaydıyla buralardan da gerçekleşeceğini anlattı. Volkan Yılmaz ise yaptığı sunumda gençlerin ihtiyaçlarının özgün ve bu sebeple özgün taleplerinin olduğunu belirtirken “gençlik” kavramını tartışmaya açtı. Evlenmenin okulun bitmesinin ve çalışma hayatına girmesinin gençlikten çıkma olarak kanıksandığı ve kanıksatıldığını belirtti.

Yerel yönetimlere katılmanın ve söz sahibi olmanın günün, ihtiyaçlarından olduğunu ifade eden Yılmaz, “Apolitik geçlikten şimdi protesto eden gençlik olarak değişime uğradık. Bu seferde siyaseti masa başında yapanların siz sokakta muhalefet edin biz sizin yerinize karar veriri diyen bir konuma geldik” dedi.

Sunumların ardından Beyoğlu Belediye Eşbaşkan Adayı Seyhan Alma ve Edirne Başkan Adayı, Şişli Belediye Meclis Üyesi ve Küçükçekmece Meclis üyelerinin genç siyasetçi olmanın zorluklarından bahsettiler. Panel forumla bitirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu