GüncelManşet

(foto) Gençler Yerel Yönetimleri Tartıştı!

 

İstanbul: Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu (DÖDEF) Genç İstanbul-Civan İstanbul üst başlığı ile bir etkinlik düzenleyerek yerel yönetimleri tartıştı. Şişli Kent kültür Merkezi’ndeki etkinliğe HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Pınar Aydınlar ve Sırrı Süreyya Önder, BDP Lice Belediye Başkan adayı Rezan Mutlu ve Şişli Belediye Eşbaşkan adayı Ayşe Berktay katıldı.

Etkinlik başlamadan önce salon girişine kurulan masalardan “Öcalan’a Özgürlük” kampanyası için imzalar toplandı.  Saygı duruşunda bulunulan etkinlikte DÖDEF adına gerçekleşen açılış konuşmasında son dönemde yaşanan AKP-Cemaat kavgasına değinilerek, Cemaatin kurumsallaşmasının AKP’nin işi olduğu ve AKP ile kardeş oldukları vurgulandı.

tavrımızı net olarak belirtmekle yükümlüyüz. Amacımız, sistemin iç hesaplaşmasına karşı sistemle hesaplaşmaktır. Gençlik bu sürece el atmak zorundadır” denilen konuşmada DÖDEF’in yerel yönetimlerden talepleri dillendirildi.

HDP Şişli Belediye Başkan Adayı Ayşe Berktay da etkinlikte bir konuşma gerçekleştirdi. Berktay yaptığı konuşmada “ çok önemli bir süreçteyiz. Doğrudan demokrasiyi yerelden inşa etmek amacımız. Biz onların anladığı gibi yol-su-elektrik belediyeciliği şeklinde anlamıyoruz. Bizim gençliğin enerjisine, dinamizmine ve ufkuna ihtiyacımız var.” dedi.

 

“Gençlik dünyanın her yerinde mücadelenin dinamosu ve dönüştürücüsüdür”

Daha sonra sözü alan Sırrı Süreyya Önder ise, gerçekleştirdiği konuşmada; “gençliğin inisiyatif almadığı hiçbir mücadelenin başarı şansı yoktur. Hele de demokratik özerklik gibi bir iddiası olanlar için” dedi.

Neden erken seçim istiyorsunuz? Sorusunu değerlendiren Sırrı Süreyya Önder; erken seçimim sistemin bunalımına bir çözüm olarak değil, HDP’nin örgütsel durumunun bu sisteme alternatif olgunlukta olduğunu iddia ettikleri için erken seçim istediklerini ifade etti.

Konuşmasında “bunlar gençliğe, kadınlara, inanç kesimlerine, LGBTİ bireylere‘sizin için en iyisini biz biliriz’ diye yaklaşıyorlar. Biz herkesin temsiliyetinin ve söz hakkının olduğu bir partiyiz. Bizim en büyük kazancımız budur. Gençlik dünyanın her yerinde mücadelenin dinamosu ve dönüştürücüsüdür. Seçim kampanyasında gençlik inisiyatif alıp damgasını vurduğunda tüm manipülasyonlar anlamını yitirecektir.” diyen Sırrı Süreyya Önder cümlelerini “Öcalan’a özgürlük” kampanyasına gençliği destek olmaya çağırarak son verdi.

 

“İstanbul’a talibiz”

Pınar Aydınlar ise gerçekleştirdiği konuşmada devlet politikalarının gençliği asimile etmeye yönelik olduğunun üzerinde durdu. Bunu boşa çıkaran örnekler olarak da “Denizler, Mahirler, Gezi şehitlerini” gösterdi. İstanbul’un kavganın başkenti olduğunu belirten Aydınlar, “Bu noktadan gençlere vermek istediğimiz kadar bütün renklerin koynunda barındırdığına inandığımız için İstanbul’a talibiz” dedi.

Bu arada salona 17 Aralık Yolsuzluk operasyonlarının ardından son tutuklu kalan Barış Güler, Reza Sarraf ve Kaan Çağlayan’ın tahliye haberi üzerine yeniden söz alan Sırrı Süreyya Önder “halkların ve siyasal kurumların buna bir cevabı olacaktır” dedi.

 

Oylar genç adaylara

BDP’nin en genç adayı olan Lice Eşbaşkan adayı Rezan Zuğurli da etkinlikte bir konuşma gerçekleştirerek “Gençlerin siyasette yer alması ve öncü rol üstlenmesi çok önemli. Ben bunun için aday oldum. Kürdistan’ın kalbi Amed’se; Amed’in kalbi de Lice’dir” dedi.

Zuğurli’nin “Yerel yönetimlrti nasıl halkın çıkarlarına yöneltiriz diye düşünüyoruz. Biz Lice’de seçim çalışması yapmıyoruz. Biz demokratik özerklik projesini nasıl yaşama geçiririz diye çalışıyoruz. Buraya geldim çünkü sizden alacağım çok şey var” demesi üzerine salondan “Oylar gençliğin adaylarına” sloganı yükseldi.

Son olarak ise kürsüye LGBTİ aktivistler çıkarakyerel yönetimlerde LGBTİ bireylerin yer almayı, kent konseyi ve mahalle meclislerinde yer almak istedikleri, belediyelerce homofobi ve transfobiye karşı olanlar için çalışmalar yapılması gibi talepler dillendirildi.

Etkinliğin son bölümünde ise soru cevap ve öneriler alınmasının ve tartışmalar yürütülmesinin ardından etkinlik son buldu.

[widgetkit id=494]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu