Güncel

Gençlik örgütlerinden Newroz davasına çağrı

H.Merkezi: İstanbul’da 2012 18 Mart’ında yapılan Newroz kutlamalarına katıldıkları gerekçesiyle tutuklananlar 17 Ocak Perşembe günü ilk kez hakim karşısına çıkacak. Mahkeme öncesi gençlik örgütleri, basın açıklaması düzenleyerek duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Emek Gençliği, HDK Gençlik Meclisi, Öğrenci Kolektifleri ve Sosyalist Yeniden Kuruluşçu Gençler duruşma öncesi Orhan Apaydın Konferans Salonu’nda düzenlenen basın açıklamasına akademisyenler, İstanbul Tabip Odası Başkanı Ali Çerkezoğlu ve tutuklu öğrencilerin aileleri katıldı.

Gençlik örgütleri adına basın açıklamasını Çağla Ural okudu. Çağla Ural konuşmasında Newroz kutlamaları nedeniyle aralarında öğrencilerin de olduğu 6’sı tutuklu 11 kişinin 9 aydır tutuklu olduğunu ve ilk duruşmalarının 17 Ocak Perşembe günü yapılacağını vurguladı. Ural devamın; “İddianamede Newroz kutlamaları ile ilgili haber yapan bütün siteler delil olarak gösteriliyor ve ‘terör örgütü güdümündeki sitelerden yapılan çağrılarla’ denilerek, eyleme katılmak terör suçu ilan ediliyor. Tutuklu gazetecilere özgürlük eylemlerine katılmak, kadınlara sosyal güvence talebinde bulunmak, 4+4+4 eylemlerine katılmak, bu yasaya karşı olmak hepsi terör faaliyetine birer delil olarak sunulmuş. Aydınlardan, akademisyenlerden, siyasi partilerden oluşan Halkların Demokratik Kongresi terör örgütü olarak önümüze konulmuş.” dedi ve ekledi; “İlkay Akkaya’nın telefon numarasının üniversitelinin telefonunda yer alması, aynı telefon numarasının Devrimci Karargah Davası’nda yargılanan bir kişinin daha telefonunda daha yer alıyor gerekçesiyle, ‘yasa dışı’ örgüt ilişkilendirmesi yapılarak tespit tutanağında yer almıştır” Ural konuşmasını 17 Ocak Perşembe günü Çağlayan Adliyesinde gerçekleşecek duruşmaya katılım çağrısı yaparak bitirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu