EmekGüncel

Gençlik Örgütleri Somayı 6. Yılında andı: Unutmayacağız, affetmeyeceğiz!

İstanbul'da Gençlik Örgütleri Soma Katliamı’nın 6. Yılında basın açıklaması gerçekleştirdi

Soma’da 301 madencinin katledildiği katliamın üzerinden 6 yıl geçti. Katliamın 6. Yılında aralarında Yeni Demokrat Gençlik’in(YDG) de olduğu Gençlik Örgütleri Kadıköy’de basın açıklaması gerçekleştirerek katliamı lanetledi.

“Sizin normaliniz Somadır! Unutmayacağız, Affetmeyeceğiz” şiarıyla bir araya gelen kurumlar, Süreyya Operası önüne geldi. Burada sık sık “Soma’yı unutma, unutturma” ve “Katillerden hesabı gençlik soracak” sloganları attılar. Açıklamada basın metnini Gençlik Örgütleri adına YDG’den Volkan Atmaca okudu.

Açıklamada, “En riskli iş grupları arasında bulunan madenlere yönelik dönemin Enerji Bakanlığı tarafından teftişler gerçekleştirilmesine rağmen gerekli iş sağlığı önlemlerinin alınmadığı maden ocaklarına çalışma izni verilmişti. Yüzlerce işçi oksijen odası ve oksijen tüpü eksikliğinden kaynaklı zehirli gazların etkisiyle boğularak, göçük altında yaşamını yitirmişti.  İş sağlığının AKP iktidarı açısından şirketlerin kasasına nakit akışın devam etmesinden ibaret olduğunun en çarpıcı örneklerinden biri ortaya çıkmıştı.

O günden bugüne dillendirmekten hiç vazgeçmediğimiz “301 can için adalet” talebimizi bugün daha yüksek sesle söylüyoruz; Gençlik olarak adalet sağlanana dek ne Soma katliamının ne de diğer iş cinayetlerinin takipçisi olmaktan geri duracağız!” denildi.

“İşçi ve emekçiler patronların kar hırsına ‘kurban ediliyor”

Pandemi koşullarında zorunlu olmayan iş kolları dahil, birçok sektörde milyonlarca işçi, sağlıksız çalışma şartları altında salgına önlem alınmaksızın çalıştırılmaya devam edildiği belirtilen açıklamada, “İşçi ve emekçiler salgında hastalıkla baş başa bırakılıp patronların kar hırsına “kurban” ediliyor. Devlet hazırladığı ekonomi paketleri ile patronların yüzünü güldürmeyi hedeflerken, salgını fırsata çevirerek işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarını tırpanlıyor, işçileri işsizlik ve açlığa mahkum ediyor.

Patronların büyüme hırsı rekabetteki konumu, sermayenin akışı devam etsin diye zorunlu olan ve olmayan çok sayıdaki sektördeki işçiler bugün hala Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği güvencesiz koşullarda çalıştırılmaktadır. Hala işçi cinayetleri aynı hızda sürmekte, buna bir de salgın tehdidi eklenmektedir. Salgından korunmak için çalışmak istemeyen işçi ve emekçiler, patron ve devlet kurumlarınca ücretsiz izin ya da işsizlik dayatması ile karşılaşmaktadır. Soma’da işçilere ya işsiz ve aç kal ya ölüm tehdidi altında çalış diyenler; bugün de milyonlara ya ücretsiz izin al ve işsiz kal ya da salgın tehdidiyle çalış demektedirler” denildi.

Açıklamanın sonunda, “Bugün Soma davasında yargılanan suçluların hepsi tahliye edilmiş, dava sürdürülmeye devam etmektedir. Onların “normalleşme”den anladığı; Soma davasında olduğu gibi işçi ve emekçileri katleden patronları aklamak, davaları sürüncemede bırakmak, ilk fırsatta mahkum olan katil patronları af ile dışarı çıkarmaktır!

Buna izin vermeyeceğiz! Soma’yı unutmayacağız, affetmeyeceğiz! Hem işçi ve emekçilere dönük saldırılar karşısında olmaya, birlikte mücadele etmeye; başta Soma olmak üzere işçi ve emekçi katillerinin yargılandığı davaların takipçisi olmaya devam edeceğiz! Hesap soracağız!” sözleri kaydedildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu