Güncel

Gergerlioğlu Uşak Emniyet Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, kendisine "Kalleş, kan dökücü, terör örgütü mensubu" diyen Uşak Emniyet Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Uşak Emniyet Müdürü Mesut Gezer hakkında Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Avukatı Bişar Abdi Alınak aracılığıyla suç duyurusunda bulunan Gergerlioğlu, Gezer’in “Görevi ihmal, görevi kötüye kullanma, yargılamayı etkileme, iftira, hakaret” suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Suç duyurusu metninde Alınak, Uşak Emniyet Müdürü Mesut Gezer’in, 18 Aralık tarihinde Gergerlioğlu hakkında suç duyurusunda bulunduktan sonra sarf ettiği, “Kalleş, kan dökücü” söylemleriyle hakaret suçunu işlediğini belirtti.

Ayrıca Gezer’in konuşmasında Gergerlioğlu’nu, “örgüt mensubu” olarak yansıtarak hedef gösterdiğine dikkat çeken Avukat Bişar Abdi Alınak, “Görev ve yetkisi kanunla sınırlı olmasına rağmen yetki ve görev sınırlarını aşarak Anayasa’nın 38. Maddesindeki masumiyet karinesini hiçe sayarak, hakkında kesinleşmiş bir mahkumiyet kararı olmayan müvekkilime iftirada bulunmuştur. Bu beyan ile hem ‘çıplak arama’ iddiası yönünden hem de müvekkil hakkında devam eden yargılamalar yönünden de yargıya müdahale etme suçunu işlemiştir” diye belirtti.

Alınak, suç duyurusu metninde Uşak İl Emniyet Müdürlüğü’nün, “çıplak arama” iddialarına ilişkin olarak; idari soruşturma başlatmadığını, mağdurların beyanlarına başvurmadığını, iddiaya konu haber kaynaklarının hangi delile dayandığını irdelemediğinin altını çizdi.

Ne olmuştu?

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 9 Aralık 2020 tarihinde Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde üniversite öğrencisi 30 genç kadına çıplak arama yapıldığını söylemişti. Gergerlioğlu’nun konuşmasının ardından pek çok kişi gözaltı ve hapishanede yaşadıkları çıplak arama işkencesini anlatarak devletin işkencelerini ifşa etmişti.

Uşak İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer, Gergerlioğlu hakkında suç duyurusunda bulunduktan sonra Uşak Adliyesi önünde açıklama yaparak, “Bugün buraya geldik. Bize iftira atan bu kalleşlere, bu kan dökücü, ağzından kandan başka hiçbir şey akmayan bu müfterilere hukuk önünde adaletle mücadele etmek adına geldik” demişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da konuşmalarında, HDP’li vekil Gergerlioğlu’nu hedefe almış, “terörist” ilan edilmişti.

“Kral çıplak arama var”

Bugün Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “‘Kral çıplak, çıplak arama var’ dediğim için, kadınlara, erkeklere, çocuklara yapılan cinsel tacize karşı çıktığım ve tüm kamuoyu yanımda olduğu için bana saldırıyorlar” şeklinde yanıt verdi.

FETÖ’cü denilerek hedef gösterilen Gergerlioğlu, “Ben herhangi bir grubun üyesi olsam kimseye bırakmam kendim söylerim. Ben bir insan hakları savunucusuyum, mağdurun kimliğine bakmam. Zalime karşı mazlumun yanındayım yıllardır. İnsan hakları savunucularını anlamayanlar yalanlar, hakaretler ve iftiralarla saldırabilir ama biz biliyoruz ki kamuoyu arkamızdadır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu