Manşet

Gever’de sokağa çıkma yasağı ve saldırılar sürüyor!

Gever: Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde yaklaşık bir haftadır devam eden polis ve asker kuşatması, saldırı ve katliama dönüştü. Dün gece itibariyle  polis ve asker tarafından kuşatma altına alınan kent merkezinde devlet terör estirdi, evleri taradı, havanlarla mahallelere saldırdı.

 

Asker ve polis saldırısı sabaha kadar sürdü!

Gever’de bulunan muhabirimizden aldığımız son bilgilere göre saldırı dün gece saat 23.30’da Valilik tarafından yapılan sokağa çıkma yasağı ile başladı. İkinci bir emre kadar halkın sokağa çıkmasının yasaklandığını duyuran devlet, yarım saat sonra Kışla, Orman, Mezarlık ve Cumhuriyet mahallerine kapsamlı bir saldırı gerçekleştirdi. Valiliğin duyurusuna karşı ilçe halkı tencere ve tavalarını alarak duyuruyu protesto etmeye başladı.

Asker ve polis, silahlı milislerin nöbet tuttuğu bu dört mahalleye silahlarla saldırmakla kalmadı aynı zamanda havan toplarıyla da mahalleleri “dövdü”.  Çatışmalar gece yarısından itibaren sabaha kadar sürdü. İlçenin her yanından silah sesleri duyuldu. Muhabirimizin verdiği bilgilere göre, şu ana kadar dört kişi yaşamını yitirirken onun üstünde kişi de yaralandı. Ayrıca yaralıların hastaneye götürülmesine asker ve polisler tarafından izin verilmedi.

 

İHD ve HDP heyetlerinin ilçeye girmesi engellendi

Sokağa çıkma yasağının süresiz olması sebebiyle ne zaman sonlanacağı bilinmiyor. Bu yüzden muhabirimiz diğer mahallelerdeki gelişmeleri yakından takip edemiyor. Diğer yandan Geverdeki gelişmeleri takip etmek üzere bölgeye gelen İHD heyeti Hakkâri-Yüksekova-Van yol ayrımında Yeniköprü’de bulunan kontrol noktasından polisler tarafından ilçeye sokulmadı. Heyet ilçeye giremeyince basın açıklamasını Hakkâri’de yaptı. Ayrıca yine HDP heyetinin de ilçeye gelerek incelemelerde bulunması keyfi gerekçelerle engellendi. 

İlçenin birçok mahallesinde şu anda barikatlar kurulmuş durumda. Güngör Mahallesi’nde polis barikat kuran ve sokağa çıkma yasağına karşı çıkan gençlere Van yolu üzerinden gazbombalarıyla saldırıyor. 

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu