GüncelManşet

Gever’deki katliam, dört bir yanda protesto edildi

H. Merkezi: Dün (6 Aralık), Gever’de 8 HPG’linin tahrif edilen mezarları için eylem yapan kitleye ateş açarak Mehmet Reşit İşbilir ile Veysel İşbilir‘i katleden devletin bu katliamı, dört bir yanda yapılan eylemlerle protesto edildi. Devletin yapılan eylemlerin birçoğuna yanıtı saldırı oldu.

 

Wan-Erciş

Wan’ın Erciş ilçesinde, BDP Erciş ilçe binası önünde yapılan açıklamada sık sık “Bijî Serok Apo“, “Bijî berxwedana Geverê”, “Baskılar bizi yıldıramaz“, “Be Serok jîyan na be” sloganları atıldı.

Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan TUHAD-DER Erciş temsilcisi Fevzi Can, Yüksekova’da yaşananların Kürt halkının cenazeleri ve mezarlarına karşı gelişen tahammülsüzlüğün göstergesi olduğunu dile getirdi. Faillerin hemen yakalanıp gerekli işlemlerin derhal yapılmasını isteyen Can, “Adalet Bakanı bu olayı aydınlatıp kamuoyuna açıklayana kadar eylemlerimiz sürecektir” dedi.

 
Wan-Başkale

Wan’ın Başkale (Elbak) ilçesinde esnaf katliamı protesto etmek için kepenk açmadı. Binlerce kişi Başkale Belediyesi önünde sloganlar atarak Yüksekova’ya gidecek cenaze konvoyunu beklemeye başladı.

Yoğunluktan kaynaklı Hakkari-Van karayolu trafiğe kapanırken, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyan kitle, sloganlar eşliğinde belediye önünden ilçe çıkışına kadar yürüyüş yaparak cenazeye eşlik etti.

 

Mûş

Mûş’ta HDP ve BDP Muş il örgütleri öncülüğünde belediye önünde yapılan açıklamaya, KESK, İHD, TUHAD-DER, MEYA-DER, YEŞİL-DER, MED-DER temsilcilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Yoğun polisiye önlemlerin alındığı açıklamada kitle, sık sık, “Ey şehîd reya te reya me ye“, “Şehîd namirin” ve “Katil TC hesap verecek” sloganları attı. HDP İl Başkanı Robin Erdenci, dün yaşamını yitiren Nelson Mandela’yı anarak, Yüksekova’da iki yurttaşın polis tarafından öldürülmesini kınadı.,

 

Mûş-Bulanık

Mûş’un Bulanık ilçesinde BDP İlçe Örgütü’nün parti binası önünde yaptığı açıklamada konuşan BDP Bulanık İlçe Eş Başkanı Nusret Filiz, Yüksekova’da yapılan katliamı kınadığını belirterek, yaklaşık bir yıldır ölümlerinin yaşanmamasının bazı kafatasçılarının işine gelmediğini ve bu olayla beraber bunların açığa çıktığını dile getirdi.

Filiz, “Kürt halkının çocuklarına ait mezarlıklara dahi tahammül edemiyorlar saldırıyorlar. Bunların örneği Bitlis Olek köyünde bulunan Xerzan Şehitliği’nde yaşandı. AKP kendi bildiği paketleri sıraya koyarak zamandan ve süreçten nemalanmak amacı ile bu seçimi de nasıl atlatırım hesabını yapıyor. Yüksekova katliamıyla gerçek yüzü ortaya çıkan AKP, Kürt özgürlük hareketini ve dünya kamuoyunu oyalama politikasını inatla sürdürme mantığını uyguluyor. Biz Bulanık halkı olarak bu vahim olayı, saldırıyı nefretle kınıyor. Olayı gerçekleştirenlerin en yakın zamanda cezalandırılması için sorumluları göreve davet ediyoruz” dedi. 

 

Mûş-Varto

Muş’un Varto ilçesinde BDP öncülüğünde yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün ardından açıklama yapan BDP Varto İlçe Yöneticisi Abdulbasit Taş, AKP hükümeti döneminde tüm cinayetlerin failleri belli olduğunu dile getirdi. Taş, “Failler dün Yüksekova’da katledilen 2 sivilde olduğu gibi bellidir. Failler bu kadar açıkken hiçbir failin cezalandırılmaması AKP hükümeti döneminde Anayasa, yasa ve hukukun rafa kaldırıldığını göstermektedir. 1990’lı yıllarda Anayasa, yasa ve hukuk içinde yapılamayanlar gizli yapılırken, şimdi gizli bile yapılmaya gerek duyulmamaktadır” diye konuştu.

 

Colemerg

Colemerg’de (Hakkâri) halk, yürüyüş düzenledi. Biçer, Derviş ve Keklikpınar mahallelerinde bir araya gelen çok sayıda kişi, ateş yakarak yollara barikatlar kurdu. Sık sık, “Gever halkı yalnız değildir” sloganı atan kitle, yoldan geçen araçlara kimlik kontrolü yaptı.

Bir süre sonra olay yerine gelen polisler, gruba TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlar ile saldırdı. Plastik mermi ve gaz bombası kullanan polise, kitle taşlarla karşılık verdi. Çıkan olaylarla nedeniyle Hakkari-Van karayolu trafiğe kapanırken, çatışmalar mahalle aralarında uzun süre devam etti. 

Colemerg-Çele
Colemerg’in Çele (Çukurca) ilçesinde, esnaf kepenk açmazken, BDP Çukurca İlçe Örgütü, parti binası önünde basın açıklaması yaptı. Burada konuşan BDP Çukurca İlçe Başkanı Servet Tunç, “Hastaneye yapılan saldırının dünyada bir benzeri görülmemiştir. Demokrasi sınıfta kalmıştır, bir yıldır çözüm süreci ile gelişen umut ve huzur ortamı ne yazık ki bu olay ve yaklaşımlarla heba edilerek değerlendirilmemektedir. Çözüm sürecine olan umutlarda artık bir bir tükenme noktasına gelmektedir. Biz Çukurca halkı olarak olayın faillerinin biran önce adaletin önüne çıkarılması ve bunlardan hesap sorulmasını istiyoruz” dedi. 

 

Colemerg-Şemzînan

Colemerg’in Şemdinli (Şemzînan) ilçesinde, katliamı protesto etmek için bir araya gelen gençlere polis saldırdı. Tazyikli su ve gaz bombaları ile kitleye saldıran polise, kitle de taşlarla karşılık verdi.

 

Şirnex-Silopi,

Şirnex’in Silopi ilçesinde BDP binası önünde gerçekleşen açıklamada polis tarafından katledilen Mehmet Reşit İşbilir ile Veysel İşbilir’in fotoğrafı taşınırken, sık sık “Şehîd namirin” sloganı atıldı. BDP üyesi Kazım Yiğit, Kürt halkına yönelik sürdürülen katliam ve baskı politikalarına dikkat çekerek, AKP hükümetinin tarihinin masum sivil yurttaşları katletmekle dolu olduğunu belirtti. “Demokratik çözüm ve barış sürecine” hassasiyetle yaklaşan Kürt halkına karşı derin güçlerin HPG’lilerin mezarlarına saldırarak bir provokasyon yarattığını ve süreci sabote etmeye çalıştığına dikkat çeken Yiğit, dün Yüksekova’da yaşanılan katliamın Roboski’nin bir devamı olduğunu belirtti. 

 

Iğdır

BDP Iğdır İl Örgütü, parti binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan BDP Iğdır İl Başkanı Mehmet Anar, Yüksekova’da yaşanan “hunharca” katliamı kınadıklarına dile getirdi. Hakkari valiliğini de, olaylara kılıf arama yerine olayların faillerinin bulunması konusunda göreve çağıran Anar, AKP’nin Kürtlerin katledilmesinin normalleştirme çabasında olduğuna vurgu yaparak “Türkiye’de AKP Kürtlerin katledilmesini normalleştirme çabasındadır. Yurttaşlarımızın en doğal demokrasi taleplerinde yaşamlarını yitirmesi bunun en somut örneğidir” diye belirtti.

AKP’ye yakın basın-yayın kuruluşlarının kamuoyuna ölen sivil yurttaşları PKK’li olarak göstermelerine dikkat çeken Anar, “Hükümete yakın basın kuruluşlarının olaylarda ‘Polis noktasına saldırdılar’ başlığı adı altında sivil yurttaşlarımızı PKK’li olarak basına yansıtması manidardır. Oysaki söz konusu olayların bulunduğu yerde polis noktasının olmadığını kendileri de bilmektedir. Söz konusu Kürtler olunca yandaş medyanın kamuoyunu taraflı olarak yanıltmasına anlam veremiyoruz. Kendilerini biran önce hükümet baskısından kurtarıp, tarafsız olmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz” dedi.

 

Merdîn

Merdîn’in Dargeçit ilçesinde BDP İlçe binası önünde bir araya gelen çok sayıda kişi “Müzakere barış sürecinde Sayın Öcalan üstüne düşeni yaptı; şimdi top hükümette… Savaş mı? Barış mı?” yazılı pankart ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterini taşıyan kitle, yürüyüş boyunca sloganlar attı.

Mrade Kıne Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından açıklama yapan BDP Dargeçit İlçe Başkanı Abdurrahman Arslan, Kürt halkının 30 yıldır “barış”tan yana tavır koyduğuna işaret ederek, bir an önce faillerin bulunması ve gereken cezanın verilmesi çağrısında bulundu. 

 

Sêrt

BDP Sêrt İl Örgütü öncülüğünde il binası önünde düzenlenen açıklamada konuşan BDP Sêrt İl Başkanı Mehmet Ata İnan, “Gever’de en demokratik hakları olan basın açıklamasını yapan kitleye yönelik polisler tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucu 2 insanımız daha katledildi. Meydanlarda Türkiye toplumuna barış naraları atmasının biliyorsunuz da; yaşanan katliam karşısında neden sessiz duruyorsunuz? Yoksa yıllardır Kürt halkına reva gördüğünüz öldürme politikanızın bir devamı olduğu için mi? Sağır ve körleri oynamaya devam ediyorsunuz? Yüksekova’da yaşanan bu katliam bizleri tekrardan Uğur Kaymazları, Medeni Yıldırımları, Ceylan Önkolları, Aydın Erdemleri, Roboski’yi ve nicelerinin hatırlattı. Bu olayın faillerinin açığa çıkarılması, yetkililerin barış konusunda samimiyet testi olacaktır” dedi. 

 

Ağrı-Taşlıçay

Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde BDP ve HDP ilçe örgütleri tarafından BDP ilçe binasından ilçe merkezindeki dört yola yürüyüş gerçekleştirdi. Çok sayıda kişinin katıldığı yürüyüşte, “Dün Roboskî bugün Gever“, “Katiller iş başında” ve “Katil AKP iş başında” yazılı dövizler açıldı.

Yapılan yürüyüşün ardından açıklama yapan BDP Taşlıçay İlçe Başkanı İkram Nevşat, “AKP hükümeti bu süreci sabote etmek için birçok defasında hak ihlalleri, cezaevi sürgünleri ve baskıları ve ev baskınları yaparak yine savaştan yana ısrar ettiğini belli etmiştir. Bu günde görüyoruz, AKP polisi süreci sabote etmek için halkımıza kurşun sıkıyor. Dün Yüksekova’da 2 insanımız katledildi. 2 yoldaşımız hedef gösterilerek katledilmiştir. Bu katliamı nefretle kınıyoruz” dedi.

 

Dersim

Dersim Sanat Sokağı’nda bir araya gelen Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, “Mehmet ve Veysel arkadaşlara sıkılan kurşun demokratik siyaset sürecine sıkılmıştır” yazılı pankart açtı.

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı yapan BDP İl Eş Başkanı Leyla Akyıldız, konuşmasına 2 yurttaşın katledilmesini kınayarak başladı. Hükümet ile devam eden “müzakere” sürecine rağmen Kürt halkına yönelik katliam ve tutuklamaların sürdüğüne dikkat çeken Akyıldız, “İçinden geçtiğimiz süreç barış ve demokratik özgürlük süreci olarak adlandırılmasına rağmen Kürt halkına yönelik inkar ve imha siyaseti sürüyor” diye konuştu. 

 

İstanbul

HDP İstanbul İl Örgütü, HDK İstanbul Meclisi ve BDP İstanbul İl Örgütü’nün çağrısı ile Galatasaray Lisesi önünde yüzlerce kişi bir araya geldi. “AKP’nin Barışı Gever’de bitmiştir” ve “Barışa kurşun sıkanlardan hesap soracağız” pankartı açan kitle adına yapılan basın açıklaması sonrası yüzlerce kişi oturma eylemi yaparak saldırıyı protesto etti. 

Oturma eyleminin ardından ise kitle “Kürdistan Faşizme Mezar olacak“, “İntikam” ve “Biji Berwxedana Gevere” sloganları eşliğinde Tarlabaşı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen kitleye polis Ömer Hayyam Köprüsü üzerinde gaz bombaları ile saldırdı.

Polisin saldırısına kitle taş ve soda şişeleri ile karşılık verdi.

 

İstanbul-Kağıthane

HDP Kağıthane İlçe Örgütü üyeleri, Çağlayan Son Durak’ta bir araya geldi. “Gezi’de, Gazi’de, Lice’de, Gever’de devlet terörü her yerde” pankartını açan onlarca kişi, “Kürdistan faşizme mezar olacak“, “Şehit namırın”, “Katil devlet hesap verecek“, “Bijî bıratiya gelan” sloganlarıyla Çağlayan Vatan Caddesi sonuna kadar yürüdü.

Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan HDP Kağıthane İlçe Başkanı Ali Topal, “Müzakere sürecine gölge düşüren bütün hareketleri lanetliyoruz. Bundan dolayı bu süreçte bu halk galip gelecektir” dedi.

 

[widgetkit id=413]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu