Güncel

GEZİ İSYANI | 5. yıl dönümünde Gezi şehitleri anıldı

Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Gezi İsyanı’nın 5’inci yıl dönümünde yüzlerce kişi “Karanlık gider! Gezi kalır” dedi.

İstanbul: Gezi İsyanı’nın 5. yıl dönümünde, Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla yüzlerce kişi TMOBB önünde toplanarak, Taksim Meydanı girişine yürüdü. İstiklal Caddesi’nde toplan bir grup, sloganlarla Taksim Makine Mühendisleri Odası önüne gelerek, buradaki kitleyle birleşti. TMMOB önünden İstiklal Caddesi’ne yürüyen Taksim Dayanışması, “Karanlık gider, gezi kalır” yazılı pankart açtı.
Eyleme Gezi’de yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ile ağabeyi Gürkan Korkmaz, Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım, Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Gedik, Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, EMEP, SODAP, Kaldıraç, DİSK, HDK, ESP, KÖZ’ün yanı sıra HDP ve CHP milletvekili adayları da katıldı.

“Taksim abluka altında”
Taksim’i ablukaya alan polis, Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Gezi Parkı’nı bariyerlerle kapattı. Yoğun ablukaya rağmen toplanan yüzlerce kişi “OHAL gider Gezi kalır”, “Saray gider Gezi kalır”, “Her yer Gezi, her yer direniş”, “Gezi’de düşene, dövüşene bin selam”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gezi kalır, Erdoğan gider” sloganlarıyla Taksim Meydanı girişine kadar yürüdüler. Taksim Meydanı girişi önüne barikat kuran polis, kitlenin Gezi Parkı’na yürümesine izin vermedi.

“Onların emanetine sahip çıkacağız”
Taksim dayanışması adına konuşan Mücella Yapıcı, “Bitiremediniz. Hep birlikte, vekilimizle sendikacımızla, ailelerimizle, çocuklarımızla, annelerimizle, öğrencilerimizle buradayız. Belki görmüyorsunuz ama Gezi’de kaybettiğimiz canlarımız da burda. Onlar bize dayanışmayı, sevgiyi, kardeşliği hediye ettiler. Onlar bize Gezi’yi emanet ettiler. Onların emanetine sahip çıkacağız.” dedi. Yapıcı, kitlenin Gezi Parkı’na yürümesine engel olunduğu için basın açıklaması yapmayacaklarını belirtti. Yapıcı, 27 Mayıs’ta Karaköy’deki TMMOB’da yapılan açıklamayı okudu. Açıklamanın ardından Gezi’de yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşu ile eylem sonlandırıldı.

Ne olmuştu?
Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilip yerine Topçu Kışlası yapılmasına karşı başlayıp kısa süre içinde yüzbinlerce kişinin adalet, demokrasi, özgürlük ve barış talebiyle sokağa çıktı. Tam 5 yıl önce 27 Mayıs 2013’te polis ve belediye zabıtaları eşliğinde Gezi Parkı’na giren görevlilerin ağaçları kesmeye kalkışması sırasında başlayan eylemler, polisin saldırısının ardından 31 Mayıs’ta tüm ülkeye isyan olarak yayılmıştı. Eylemler sırasında 8 kişi katledilmiş, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu