GüncelManşet

Gezi Parkını “kapatma” denemeleri başladı

Polisin saldırıları ile hat safhaya ulaşan ve devamında Taksim Meydanı’nın işgaliyle cereyan eden Gezi İsyanı, devleti o kadar tedirgin etti ki kolluk güçlerine sunulan imkânlarla saldırganlık arttırıldı.  Mehmet İstif’in de biber gazından kanser olup hayatını kaybetmesi ile Gezi Şehidi 8’e yükseldi. Biber gazının yasaklanması üzerine çalışma yürüten Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifinin çalışmaları henüz daha sonuçlanmasa da devam ediyor.

TC’nin gerçek yüzünü gösterdiği şu günlerde polisler her yerde her türlü eyleme saldırdı/ saldırıyor.  Biber gazının acısını ve etkisini azalttığı için başta Gezi eylemleri olmak üzere yapılan diğer eylemlerde polisin attığı biber gazlarına karşı, insanların kullandığı çeşitli anti-asit kırıcı ve kimi ilaçlar dayanışma amaçlı eczanelerden temin ediliyordu.  Diğer bir durum olan parayla alınan anti-asit kırıcılar da dâhil olmak üzere maddelerin kutularının ve barkotların imha edilmediğinden dolayı polisin eline geçtiği durumlar oldu.

Tıbbı malzemeleri sattığı veya verdiği tespit edilen eczanelere Sağlık Bakanlığı tarafından uyarı cezası geliyor. Gezi’nin yıldönümüne yaklaştığımız bu günlerde, eczacıların zor durumda kalmaması için bu tür malzemelerin kutu ve barkotlarının imha edilmesi noktasında uyarılar yapılıyor.

Korkunun ecele faydası yok

Plastik mermiden gözlerini kaybedenlerden, biber gazından kanser olarak ve kalp krizi geçirerek hayatını kaybedenlerden ve biber gazı kapsülünün kafa travması yaratması ile uzun sürede komada direnen Berkinlerden, bizlere büyüteceğimiz bir mücadele miras kaldı. Soma’da katledilen işçilerin, 8 Gezi şehidinin anısını hafızamızda tazeleme zamanı geldi.

Okmeydanı’nda polis kurşunu ile öldürülen Uğur Kurt ve çeşitli söylemlerle devrimcilerin öldürdüğü gösterilmeye çalışılan ancak polisin attığı biber gazı kapsülü ile hayatını kaybettiği uzmanlarca tespit edilen Ayhan Yılmaz polis saldırılarının ulaştığı son noktayı bizlere gösteriyor. 

Gezi Parkı’nı bugünden kapatan TC devletinin kolluk güçleri bilmeli ki, Gezi’yi kapatmakla, TOMA’larla boy göstermekle, ulaşımı engelleyip Taksim başta olmak üzere birçok ilde meydanlara çıkmayı yasaklamakla da “korkunun ecele faydası yok”. (Bir ÖG okuru)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu