Güncel

“Gezi ruhuyla yeniden canlanan bir mücadele…”

İstanbul: İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilciliği, 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası nedeniyle etkinliklerine basın açıklaması yaparak başladı.

İHD ve TİHV’in bugün Gezi Parkı merdivenlerinde bir basın açıklaması gerçekleştirmek istediği fakat açıklama kalkanlar ve çevik kuvvetin oluşturduğu barikatlarla engellendi.

Çevik kuvvet polisi Fransız Konsolosluğu’nun önünde TOMA ile barikat kurularak geçişe izin vermedi.

“Sizin yaptıklarınız sadece bu ülkenin sınırlarında kalmıyor…”

Kurulan barikatlara tepki gösteren İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, yasaklamanın yasadışı olduğunu ifade etti. Polis barikatının önünde açıklama yapan TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı,1986 tarihinden bu yana İnsan Hakları Derneği ve 1990’dan beri TİHV bu ülkenin insan hakları sicilini her yıl ne yazık ki utanç içinde açıklamak zorunda kaldı. Bu yıl ne yazık ki 884 başvuruyla 11 ayı kapattık. Sizin yaptıklarınız sadece bu ülkenin sınırlarında kalmıyor, bütün dünya görüyor” diyerek tepkisini gösterdiği konuşmasını Fincancı şu sözlerle sonlandırdı; “Bu ortam ’80’lerde ’90’larda yaşadığım ortamdan farklı değil. Şimdi gençlere aynı şeyler yaşatıyorsunuz.”

Ardından insan hakları savunucuları basın açıklamasını dernek binası önünde yapmaya karar vererek “Taksim’de yasaklara son”, “İnsan haklarıyla insandır”, “Polis şiddetine son” sloganları ile İHD İstanbul Şube binasına yürüdü.

“Yeni bir yaşam için direnmekten başka seçenek göremiyoruz”

Şube binası önünde açıklamayı Ümit Efe yaptı. Efe; “Ne yazık ki bu gösterge ile Türkiye en büyük hak ihlallerinin gerçekleştiği ülkeler arasında bulunmaktadır” dedi.

Ardından efe açıklamaya şöyle devam etti; “Topluma gerici, baskıcı bir ahlak anlayışı kabul ettirilmeye çalışılırken cezaevlerinde çıplak arama uygulamaları, kadınların polis tacizine uğraması devletin ahlakçı ahlaksızlığını ortaya koymaktadır

Yaşanan hak ihlallerinin sorumlularının ülkede ve dünyada iktidarlarını korumaya devam ettiğini belirten Efe, “Bizler insan hakları savunucuları böylesi bir dünya, böylesine yönetimler istemiyoruz. İnsanı, insanlığı mahveden bu düzenin yerine adil, özgür, temel hakların güvence altına alındığı yeni bir yaşam için direnmekten, haklarımızın korunması ve geliştirilmesi için tüm vatandaşlar ve dünya halkları için Gezi ruhuyla yeniden canlanan bir mücadele geleneğinden başka bir seçenek göremiyoruz” dedi.

Ayrıca eylemde çeşitli dillerde  “barış” yazılı lolipoplar taşındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu