GüncelManşet

Gezi İsyanı’na Yeni İddianame!

H.Merkezi: Gezi isyanı sonrasında, devletin intikamı devam ediyor. Son olarak, İstanbul 33. Asliye Ceza mahkemesi tarafından iade edilen Takim Dayanışması iddianamesi yenilenerek savcılık tarafından mahkemeye sunuldu.

Aralarında Ali Çerkezoğlu, Mücella Yapıcı, Beyza Metin, Ender İrmek, Haluk Ağabeyoğlu bulunduğu 26 kişi hakkında hazırlanan ilk iddianamede, “şüphelilere yönelik suçlamaların net olmadığı gerekçesiyle savcılığa geri iade edilmişti.

Savcı Mesut Erdinç Bayhan tarafından hazırlanan ilk iddianamede “suç işlemek amacıyla suç örgütü kurmak”la suçlanan Taksim Dayanışması üyeleri  yeni iddianamede ise “suç örgütü lideri olmak”la suçlandı.

İlk iddianamede deili olarak geçen ve şüphelelerin evlerindeki baskınlarda ele geçtiği ifade edilen Kask, Baret, Deniz gözlüğü gibi eşyalar için “bireysel olarak kullanılmasının suç olmadığı ancak üzerlerinde ele geçirilmesi nedeniyle şüphelilerin Gezi Parkı eylemlerine katıldığının delili olarak kabul edildiği” belirtiliyor.

İlk iddianamede, 5 kişi hakkında 18,5 yıla kadar hapis isteniyordu. Diğer 21 kişinin ise “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri” öne sürülüyordu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu