Güncel

Gezi tutsaklarına keyfi uygulama

H.Merkezi: Gezi İsyanı’nı ardından gerçekleşen operasyonlarla birlikte tutuklanan ve hala Erzurum H Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Özgür gelecek Gazetesi muhabiri ve Gezi Tutsağı Çetin Kirsiz maruz bırakıldıkları keyfi uygulamaları ve hak gasplarını gazetemize gönderdiği bir mektupla anlattı.

Başbakan’ın demokratikleşme söylemleri ile birlikte tutsaklara yönelik saldırıların daha da arttığını belirten Kirsiz; toplumsal muhalefeti bastırmak için devletin yeni hapishaneler inşa etmeye giriştiğini ifade etti.

Hapishanelerde denetimin ve keyfi uygulamaların bu dönemde artığını değerlendiren Çetin Kirsiz; tutuklu bulundukları Erzurum H Tipi Hapishanesi’nde de bu uygulamalara maruz kaldıklarını belirterek; yaşanan hak gasplarını anlattı.

 

“Temel Haklarımızı Savunmaya Devam Edeceğiz”

Göz rahatsızlığı için sevk istediğini belirten Çetin Kirsiz randevunun 1,5 sonrasına verildiğini belirterek doktorda ise kelepçeli tedavi dayatmasında bulunulduğunu belirtti. “ Daha önce çıktığım hastanede kelepçeli tedavi dayatılmıştı. Tekrardan 25.11.2013 göz rahatsızlığım için hastaneye götürüldüm. Ancak jandarma ve doktor tarafından kelepçe çıkarılmayarak yeniden kelepçeli tedavi dayatılmasında bulunuldu. Bu onursuz dayatmayı kabul etmemem üzerine tedavim gerçekleştirilmeyerek tekrardan hapishaneye getirildim. Sağlık alanındaki bu ve benzeri uygulamalar birçok tutsağa dönük yaşanmaktadır. Kelepçeli tedavi dayatılması ile sağlık haklarına dönük saldırılar devam ederken insanca bir yaşamın en temel hakkı olan sağlık hakkımızı savunmaya devam edeceğiz.” diyen Çetin Kirsiz keyfi uygulamaların yaşandığı bir başka alanın da görüşler olduğunu belirtti.

Açık görüş haklarının her seferinde keyfi şekilde kısıtlanmaya ya da engellenmeye çalışıldığını belirten Kirsiz; zaten 45 dakika olan açık görüş haklarının ziyaretçi aramaları, keyfi bekletmeler vb uygulamalarla 20 dakikaya sınırlandırıldığını belirterek son olarak Kasım ayı içerisinde Gezi Tutsağı Can Koçak’ın görüşçülerinin keyfi şekilde bekletildiğini ve arama adı altında görüş süresinin gasp edildiğini belirtti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu