Güncel

Gezi Tutsaklarının Aileleri; Palalılar serbest, çocuklarımız tutsak!

İstanbul: Taksim Gezi isyanı sonrası gözaltına alınarak tutuklanan direnişçilerin aileleri her hafta yaptıkları eylemlerle çocuklarının serbest bırakılmasını istedi.

“Gezi tutsaklarına özgürlük”, “Gezi şehitleri, gazileri tutsakları onurumuzdur” yazılı pankart açan aileler, çocuklarının mücadelesine sahip çıktı. Eylemde ilk sözü İzmir’de tutuklanan Esra Ayyıldız’ın babası aldı. Kızının İzmir’de hukuksuz bir şekilde tutuklandığını dile getiren baba Ayyıldız,

 Muammer Güler’in yaptığı açıklamalarla öğrencileri, taraftarları tehdit ettiğini, eli palalıların halka saldırdığını yinede serbest bırakıldığını, çocuklarının ise 27 yıl hapis istemiyle tutuklandığını söyledi. Baba Ayyıldız, bu yaşananlar karşısında stadlarda, üniversitelerde olmaya devam edeceğini dile getirdi. Ardından Mustafa Diren Saygılı’nın annesi sözü aldı. Oğlunun Muğla’da öğrenci olduğunu dile getiren anne Saygılı, oğlunun Taksim direnişine destek verdiğini, elindeki sirke şişesinin molotof olduğu iddiasıyla tutuklandığını iade etti. İzmir’de 14 Temmuz günü yapılan operasyonda tutuklanan Vedat Biçici’nin nişanlısı söz alarak Taksim Gezi direnişinin ezilenlerin haklı bir tepkisi olduğunu direnişe katılmanın onur olduğunu dile getirdi. “Direnişe katılmak suçsa bende bu suça katılıyorum” diyerek Taksim Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri andı, “bu direniş hepimizin direnişidir” dedi.

Basın açıklaması şair Mehmet Özer’in Haziran direnişinin tutsak yoldaşlarına atfen okuduğu şiirlerle devam etti. Okan Damacı’nın kız kardeşi, abisinin halkı için mücadele ederken gözaltına alınarak tutuklandığını söyledi.  Açıklamaya Kardeş Türküler grubu da destek verdi. Ardından Okan Damacı’nın gönderdiği faks okundu. Alkışa ve sloganlarla karşılık bulan faksın okunmasından sonra, oturma eylemine geçildi. Bu esnada Gezi tutsaklarının isimleri tek tek okunarak özgürlük talebi haykırıldı. Eylem boyunca aileler sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “her yer taksim Her yer direniş”, “Gezi tutsakları onurumuzdur” sloganlarını coşkulu bir şekilde haykırdı. Oturma eylemi sırasında hep bir ağızdan Gündoğdu marşı okundu.

Basın açıklamasında Gezi direnişinde yaşamını yitirenlerde unutulmadı. Gezi şehitlerinin isimleri tek tek okundu ve “Gezi şehitleri ölümsüzdür” sloganı haykırıldı. Eylem son olarak basın açıklaması okundu. Açıklamada Taksim Gezi sürecinde milyonlarca insanın haklı bir mücadele için sokağa döküldüğüne dikkat çekildi. AKP hükümetinin halkın taleplerine yönelik saldırılarına vurgu yapıldı. AKP hükümetinin palalıları korurken, demokratik tepkilerini gösterenlere yönelik tutuklamalar yaptığı belirtildi. Açıklama da aileler Gezi tutsaklarının mücadelesini devam ettireceklerini dile getirdi.

Eylemde Gözaltına tacize son sloganlarıyla İzmir Şakran’da gardiyanlar tarafından hapishane girişinde gardiyanlar tarafından zorla çıplak aramaya tabii tutulan Özgür Gelecek okuru Elif ayaya yönelik devletin tutumu protesto edildi.

 İstiklal Caddesi üzerinden geçen çok sayıda insanın dikkatle takip ettiği alkışlarla destek verdiği ve sloganlara eşlik ettiği eylem oldukça coşkulu bir atmosferde gerçekleşti. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu