Güncel

Gezi’nin 2. Sezonunda Mersin

Mersin: Gezi İsyanı’nın birinci yıl dönümünde Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Mersinde de Gezi Parkı eylemi gerçekleştirildi.
Dün(31.06.2014)saat 18:00’de Özgür Çocuk Parkında başlayan ve halkın yoğun katılımıyla bir eylem gerçekleştirildi. Kitle içerisinde sık sık “Her Yer Taksim Her Yer Direniş”, “Katil Devlet Hesap Verecek”, “Geziden Somaya Hesap Sormaya”,”Yaşasın Rojava Direnişimiz”, “Bijî Berxwedana Rojava”,”Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları atıldı.
Partizan ve YDG’lilerin yoğun olarak katıldığı kortej de ise sık sık “Beşler Yaşıyor Kavga Sürüyor”, “Rojavadan Somaya Hesap Sormaya”, “Gerillalar Ölmez Yaşasın Halk Savaşı” “Gezi Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı.
IMG 9395Özgür Çocuk Parkından Barış Meydanına yürüyen kitle burada sabaha kadar Ankara, İzmir, Adana, İstanbul ve diğer illerde yaşanan devlet şiddetine karşı gezi nöbeti tuttu. Kitle adına basın metnini Yusuf KAYA okudu. Sözlerine Ethem’in Mahir’in İbrahim’in ve Somada katledilen 301 maden işçisinin yoldaşları bu kavga özgürlük ve barış kavgasıdır bu kavga yeryüzü aşkın yüzü olana dek sürecek bir kavgadır diyerek başladı. AKP iktidarı bundan bir yıl önce polisiyle mermisiyle tomasıyla halkı susturabileceğini zannetmiştir ancak bunun böyle olmadığını milyonlar devlete göstermiştir diyerek devam ettirirken; kahrolsun AKP diktatörlüğü diyerek sözlerini sonlandırdı. Meydanda Praksis isimli müzik grubu sahne aldı. Grup gezi için yapılan şarkıları söylendi, halaylar çekilip, sloganlar atıldı.
IMG 9491Alanda bulunan çadıra kurumlar kendi flamalarını astılar. Flamalar asılırken bir çocuğun; ağabey gidin bana Partizan bayrağı getirin, partizan yok mu Partizan bayrağı asmamız lazım deyip çadıra Partizan flamasını asması ardından ısrarla LGBT flaması isteyip onu da çadıra asması, halaylar da sık sık beşlerin adına yer verilmesi ise eylemin güzel görüntülerindendi.
Halaylarla ve sloganlarla sabaha kadar Barış Meydanında nöbet tutan kitle 01 Haziran günü yapılacak olan eylemede çağrı yaptı.Nöbet tutan kitle eylemi sloganlarla ve halaylarla sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu