Emek

Giresun’da HES faciası: 4 ölü 15 kayıp!

H. Merkezi: Giresun Dereli’de HES inşaatında bugün (15 Mayıs) saat 12.00 sıralarında kalıp dökme işlemi yapılırken kalıpların patlaması sonucu HES işçisi 4 kişi olay yerinde hayatını kaybetti.

Dereli ilçesine bağlı Kızıltaş Köyü’nde yapımı süren Suta HES inşaatında meydana gelen göçükte il belirlemelere göre 4 işçi yaşamını yitirdi, 1 işçi yaralandı ve 15 işçiden de haber alınamıyor.

15 işçinin hala göçük altında olduğu gelen bilgiler arasında… İşçilerin cenazeleri Dereli Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaşamını yitiren işçilerin isimleri şöyle; Kerem Erdem (40), Eren Erdem (19), Kenan Özdemir (40) ve Mustafa Yiğit (22).

HES inşaatında çalışanların yakınları olayın duyulmasının ardından bölgeye ve hastaneye akın etti. HES inşaatına tepkili olduklarını, HES nedeniyle arazilerin zorla istimlak edildiğini, köy yolunun tahrip edildiğini söyleyen bölge halkı, “Ölen gençlerimizi kim nasıl getirecek şimdi?” diye isyan etti.

Olayın meydana geldiği santralle ilgili olarak daha önce Ordu İdare Mahkemesi “Yürütmeyi Durdurma Kararı Verdiği” ancak inşaatın devam ettiği iddia edildi.

 

SUTA neyin nesi?

Ankara Sanayi Odası’na kayıtlı Suta İnşat ve Mühendislik şirketi, İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) üyesi.

İNTES Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, 30 Kasım 2011 tarihinde Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamayla HES karşıtları başta olmak üzere doğa ve yaşam savunucuları hakkında “Çevreci diye ortaya çıkan kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve kişiler, aslında yabancı ülkeler tarafından fonlanıyor. Bu kişilerin emeli, bizim enerji yatırımlarımızın yönünü değiştirerek enerji alanında dışa bağımlılığımızı arttırmak. Kötü niyetli kişiler haricindekilerse cahilliklerinden, bilgisizliklerinden dolayı HES’lere karşı çıkıyorlar” demişti. Koçoğlu, ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan HES yatırımcılarının önüne çıkan yargı engellerinin kaldırılmasını istemiş ve şu sözleri sarfetmişti: “Bürokrasi ağır bir yük, başlayan projelerin yargıya taşınması da yatırımları aksatıyor. Bakanlıktan çözüm bekliyoruz. Bundan böyle sloganımız ‘Su akar Türkler baraj yapar’ olmalıdır” dedi.

 

HES işçiler için ölüm üretiyor!

HES inşaatları bir yandan doğayı tahrip ederken, diğer yandan da HES yapımında çalışan işçileri güvencesiz koşullarda çalıştırarak ölüme itiyor.

2012 yılı başlarından itibaren HES nşaatlarında çalışırken iş cinayetlerine kurban giden işçi sayısı 26’ya ulaştı.

Video için bakınız:

http://www.dha.com.tr/dhavideogaleri.asp?vid=312590

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu