Güncel

Gözaltılar serbest bırakılsın!

İstanbul: Halkların Demokratik Kongresi ESP’ye yönelik gözaltıları protesto etti. Bugün (25 Haziran) saat 13.00’da Çağlayan Adliyesinde bir araya gelen HDK bileşenleri 23 Haziran günü Ziya Ulusoy, İbrahim Çiçek, Ali Hıdır Polat gözaltına alınmasını gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile protesto etti.

“Sosyalist Siyasetçilere Özgürlük, Halkların Birleşik Mücadelesi Kazanacak” yazılı pankart açan kitle”HDK susmadı susmayacak”, “gözaltılar serbest bırakılsın”, “Siyasete kelepçe vurulamaz” vb sloganlarını haykırarak devletin gözaltı terörüne tepki gösterdi. Sloganlar eşliğinde gerçekleştirilen basın açıklaması HDK İl İstanbul Yürütme Kurulundan İlknur Melengeç okudu.

Melengeç yaptığı açıklamada KP hükümetinin muhalif her sese yönelik saldırılarının sürdüğünü ve emekçiden hukukçulara, sanatçıdan gazetecilere her kesimi saldırı hedefine oturttuğunu ifade etti.

Hedefte bu kez ESP yer aldığını ve ESP Genel Başkan danışmanı, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu üyesi İbrahim Çiçek; Marksist Teori dergisi genel yayın yönetmeni, ESP Genel Başkan danışmanı, Ziya Ulusoy, ESP Genel Başkan danışmanı Ali Hıdır Polat’ın gözaltına alınmasından sonra bu sabah HDK Genel Meclis Üyesi KSEK Genel Başkanı Lami Özgen’in de bulunduğu 58 KESK’li gözaltına alındığını vurgulayan Melengeç,n”TMY ve ÖYM kaldırılmalı, devrimci, sosyalist, yurtsever siyasetçiler ve sendikacılara yönelik politikalardan vazgeçilmelidir.” Şeklinde sözlerini sona erdirdi.

Ardından söz alan ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, bu saldırı sadece bize yönelik değil halkın birleşik mücadelesine yapılan  bir saldırı olduğunu vurguladı.

İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, HDK Merkez Yürütme Kurulu üyeleri Şamil Altan ve Kadir Akın, BDP İstanbul İl Eş Başkanı Asiye Kolçak, ÖDP İl yöneticisi Ali Karabudak, BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, sanatçı Ferhat Tunç, TGS Başkanı Ercan İpekçi, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Gülüm, TGSP Sözcüsü Necati Abay, Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu Sözcüsü İsmet Yurtsever’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ve kurum destek verdi.

Eylem saat 18.30’da Taksim Tünel’de KESK yönelik gözaltıların protesto edilmesiyle ilgili yapılacak basın açıklamasına çağrının duyurulması ile sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu