Güncel

Gözaltındaki öğrenciler serbest bırakılsın!

İstanbul: Devletin gözaltı terörüne tepkiler artarak devam ediyor. 6 Haziran günü sabah saatlerinde çeşitli illerde 90’dan fazla sağlık öğrencilerinin evleri basılarak, gözaltına alınmıştı. Saat 12.30’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi önünde bir araya gelen İTO, SES İstanbul Şubeleri, Eğitim-Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi “Genç meslektaşlarımızı sahipsiz bırakmayacağız” diye haykırdı.”Sağlık hakkına ve Tıp eğitimine sahip çıkan öğrencilere dokunmayın”, “Gözaltındaki Tıp ve Sağlık Bilimleri

Öğrencileri serbest bırakılsın” yazılı pankart açan kitle “öğrenciler serbest bırakılsın”, “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz”, “Eğitim hakkımız engellenemez” vb sloganlar attı.

Basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu gerçekleştirdi. Çerkezoğlu, “Bugünlerde hemen hersabah AKP’ye muhalif olan bir kesime karşı yeni bir operasyonla uyanıyoruz” şeklinde sözlerine başladı.  12 Eylül’le hesaplaşma adı altında, “ileri demokrasi” sözleriyle beraber 12 Eylül’ü yeniden yaşadığımızı belirten Çerkezoğlu, “Belediye başkanları, avukatlar, gazeteciler, öğrenciler, sendikacılar, aydınlar, akademisyenler eski DGM’lerin uzantısı olan Özel Yetkili Mahkeme’ler tarafından tutuklanıyor; mahkemeye çıkarılmadan haklarında suçlamaları dahi öğrenmeden yıllarca hapiste tutuluyor” şeklindeki sözleriyle devletin gözaltı terörünü teşhir etti. Çerkezoğlu, oluşturulan baskı iklimine karşı öğrencilerini ve meslektaşlarını sahipsiz bırakmayacaklarının altını çizerek “emek ve meslek örgütleri bütün bu yıldırma, susturma, korkutma, sindirme amaçlı uygulamalara karşı barışı, demokrasiyi, emeği ve özgürlükleri sonuna kadar savunma devam edecektir”  diyerek sözlerini sonlandırdı.  Gözaltına alınan öğrencilerden bir kısmının bugün savcılıkta ifadesi alınırken, diğer kısmının savcılığa çıkarılmayı bekliyor.

Basın açılaması; yarın (9 Haziran) saat 14.00’de Kadıköy’de HDK Gençlik Meclisi’nin  “Tutsak öğrencilere özgürlük” şiarıyla yapacağı eylemin duyurusu ile sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu