Emek

Goldaş işçileri artık yalan dinlemek istemiyorlar

İstanbul: Goldaş işçileri Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndan otobüs durağına yürüyen işçiler, buradan Goldaş firmasının sahibi Sedat Yalınkaya’nın Florya’daki villasının önüne giderek bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. 

Goldaş kuyumculuk, 1993 yılında Sedat Yalınkaya ve Hasan yalın Kaya kardeşler tarafından kurulan bir firma olan Goldaş kuyumculuk, 2011 yılını 1,6 milyar TL ciro ile kapatmıştır. Goldaş firması, 2008 yılında Fıransız Societe General ile 15 ton altın anlaşması yapmıştır. Societe General Goldaş’a satılması için verdiği altından bir daha haber alamadığını iddia ederek dava açmıştır.

Açılan davayı kabul etmeyen Goldaş’ta, iddiaları ret ederek dava açmıştır.  Sermayedarlar aralarında milyarları paylaşamazken iflas ettik bahanesi ile işçileri kandırıp işten çıkarmışlardır. Goldaş’ın işten yalan söyleyerek çıkardığı işçilerin 9–10- aylık alacakları ve on dokuz senelik kıdem tazminatları vardır içeride. 

Goldaş’tan atılan işçiler yaklaşık 7 haftadır her pazar Bakırköy’de ve Sedat Yalınkaya’nın evinin önünde yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştiriyorlar.

Bugün de Bakırköy Özgürlük meydanından otobüs duraklarına oradan da  “Sedat Yalınkaya, Hasan Yalınkaya’ya hakkımızı yedirtmeyiz “ yazılı bir pankart açarak Sedat Yalınkaya’nın Floryada’ki villasının önüne yürüdüler. Yürüyüş sırasında “Goldaş’tan hakkımızı istiyoruz”, “Yaşasın Goldaş direnişimiz”, sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada,  işçilerin maaşına beş yıl boyunca zam yapılmadığı, bu durumun Haziran 2012 yılına kadar sürdüğü bu tarihten sonra ise patronun işçileri yıllık izne çıkardığını dile getirildi.  İşçiler, 10 ay boyunca maaşlarını alamadıklarını, üretim müdürü ve patron tarafından sürekli bir şekilde oyalandıklarını, bu durumunun Nisan 2013’e kadar sürdüğünün altını çizdiler. İşçiler, bu tarihten sonra artık GOLDAŞ’la bir ilişkiniz kalmadı denilerek alacakları ödenmeden işten çıkarıldıklarını dile getirdiler.

İşçiler açıklamanın sonunda, sadaka değil haklarını talep ettiklerini ve haklarını alana kadar mücadele edeceklerinin altını çizdiler.

Eylem sonrasında Özgür Gelecek gazetesi olarak işçilerle bir söyleşi gerçekleştirdik.

Çağdaş Çakıroğlu: Goldaş Madencilik Grubunda 2011–2012 arasında, son 5 aylık maaşımızı, tazminatımızı alamadık. Ben daha sonra işyerinden ayrıldım, benden sonra devam eden birçok Goldaş işçisi vardı 100’den fazla. Onlar da maaş vermeden, 9–10 ay çalıştırılmışlar ve sonrasında işten çıkarılmışlar, ne maaş ne tazminat vermeden. Sadece, yargı yolu açık deyip göndermişler. Buna karşı bizde Bakırköy Meydanı’nda, Eminönü’nde, Florya’da işverenin villasının önünde 7 haftadır eylemimizi yapıyoruz. Talebimiz, haklarımızı alana kadar devam etmek, bütün işçi arkadaşlarının ödenmeyen maaşlarını, tazminatlarını alana kadar devam edeceğiz.

 

goldaşş işçisiÖzgür Gelecek: Talepleriniz nelerdir?

Caner Akbıyık: Goldaş’a 2004 yılında başladım 1012 Temmuz ayına kadar çalıştım. Sonra bizi yıllık izine çıkardılar, biz izindeyken bizi arayıp izinleri uzattıklarını söyleyerek bu şekilde Biray uzattılar izinleri. Bu sırada bizlerde geçimimizi sağlamak için başka yerlerde çalıştık. 2013 Nisan’ında bizi çağırıp iflas ettik bahanesi ile bizi işten çıkardılar. Avukat tutan arkadaşlarımız var ama ona rağmen haklarını alamıyorlar. Halkımızdan aldığımız destekle de bu mücadeleyi sürdürüp kazanana kadar direneceğiz.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu