Güncel

“Google sansüre son verecek”

İnternetin en çok ziyaret edilen sitesi Google sansüre son verecek! Şirket, bu kararını, UProxy uygulamasını geliştirdiklerini Newyork’ta düzenlediği Google Ideas Zirvesi’nde açıkladı. 

Bu uygulamayla birlikte; tüm internet kullanıcıları, özgür internet yasalarının olduğu ülkelerdeki arkadaşlarının internet sunucularına bağlanıp sanki interneti o ülkelerdeymiş gibi kullanabilecekler. Ayrıca bu uygulamayı kullanacak olan internet kullanıcılarının devletin gözetiminden kurtulabileceği iddia edildi.

Henüz deneme aşamasında olan UProxy’nin yaratıcıları Washington Üniversitesi bilim insanları ve Brave New Software şirketi, uygulamanın beta versiyonunu denemekte olduklarını açıkladı. 

 

Cojen: “Kullanıcılarımıza karşı sorumluluğumuz var”

Google Ideas yöneticisi Jared Cojen, UProxy ile ilgili Time dergisine verdiği röportajda “Dünyada milyarlarca insan kendilerini ifade etme özgürlüğüne sahip olmadıkları ortamlarda yaşıyor. Biz onlara bizim sahip olduğumuz internete ulaşma imkanını sunmak istiyoruz. Kullanıcılarımıza karşı sorumluluklarımız olduğundan bahsediyoruz. Kuzey Kore, İran, Suriye ve Küba gibi ülkelerdeki kullanıcılarımıza karşı da bir sorumluluğumuz var. Ve bu ülkelerde karşı karşıya olunan güçlükler çok daha büyük” dedi.

 

İzmir’den bir ÖG okuru 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu