Kadın

“Gözaltına alınan kadınlar derhal serbest bırakılsın!”

Balıkesir’de SKM’li kadınların gözaltına alınması, Aydın Didim’de protesto edildi.

Dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınıyla Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyesi 9 kadın gözaltına alınmıştı. Yapılan gözaltılar karşı Aydın Didim’de açıklama yapan SKM, Yeni Demokrat Kadın (YDK) ve HDP, gözaltına alınan kadınların derhal serbest bırakılmasını istedi. YDK’nın sosyal medya hesabından açıklamayla ilgili şu bilgiler verildi:

“Aydın Didim’de bir araya gelerek Balıkesir’de gözaltına alınan SKM’li arkadaşlarımız için basın açıklaması yaptık.
HDK, HDP, SKM ve YDK olarak gözaltındaki arkadaşlarımızın serbest bırakılması için seslendik.

Gözaltına alınan arkadaşlarımız; kadın özgürlük mücadelesi yürüten ve bunun için her daim sokaklarda olan arkadaşlarımızdır. İşte iktidarın korktuğu da sokakta sesini yükselten kadınlardır. Her gün kadınlara gözaltı operasyonları yaparak susturacağını sanan iktidar, şunu bilsin ki bu baskı politikalarınız biz kadınları yıldırmıyor, aksine mücadele kararlılığımızı perçinliyor.

Diyarbakır’da TJA aktivistlerine ve Rosa Kadın Derneği üyelerine yönelik baskı ve gözaltı operasyonları, Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin için İzmir’de sokaklara çıkan kadınlara yönelik saldırılar, biz kadınların güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması, çocuk istismarının yasal güvenceye alınmak istenmesi… Tüm bunlar, iktidarın kadınlara ne kadar düşman olduğunu gösteren sadece birkaç örnek. Kadın düşmanı politikalarında ısrar eden iktidar, kadınlara adeta savaş açmış durumda.
SKM’li kadın yoldaşlarımızın da tam da bu sebeplerden, iktidarın saldırılarını teşhir ettikleri için gözaltına alındıklarını biliyoruz.

Gözaltındaki arkadaşlarımızın verdiği mücadeleyi yargılayamazsınız. ESP/SKM’li kadınları derhal serbest bırakın!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu