Güncel

Gözaltına alınan tutsak yakınları serbest bırakıldı

Gebze M Tipi Kapalı Hapishanesi önünde tutsak yakınlarının başlattığı nöbet eyleminde polis tarafından gözaltına alınan 16 kişi serbest bırakıldı. Saatlerce polis aracında ve emniyette ters kelepçe ile tutulan tutsak yakınlarının, doktor muayenesinde de ters kelepçeli halde sağlık kontrollerinin yapıldığı öğrenildi.  

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla açlık grevinde olan tutsakların aileleri, 9 Nisan’dan bu yana Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi önünde başladıkları nöbet eyleminin 7’inci gününde polis, robokop ve TOMA’ların yanı sıra hapishaneden jandarmaların da katıldığı bir saldırıyla darp edilerek gözaltına alınmışlardı.

Gözaltına alınanlar Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolleri için Gebze Fatih Devlet Hastanesine götürülen 16 kişi serbest bırakıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gebze İlçe binasına geçen tutsak yakınları burada bir basın toplantısı düzenledi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği habere göre, gözaltına alınanlar adına açıklama yapan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir, 7 gündür nöbet eyleminde olan ailelerin Gebze Hapisahnesi önüne gelerek çocuklarına destek verdiğini, aileleirn bir haftadır  polis baskısıyla, gözaltıyla sindirmeye çalışıldığını, annelerin kamuoyunda ses olmak ve duyarlılık oluşturmak amacıyla buraya gelip nöbet tutttuğunu dile getirdi.

Demir yaşananları şöyle aktardı:“Fakat ne yazık ki bugün de cezaevi önüne yaklaştırılmadan müdahale ile karşılaştık. Biber gazı, darp ve gözaltının olduğu bir müdahale gerçekleşti. Arkadaşlarımız yaklaşık 7 saat boyunca ters kelepçeyle gerek araçlarda ve ilçe emniyetinde, gerekse de darp raporu almaya gidince doktorun karşısına bile ters kelepçe ile çıkarıldık”

Demir, Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kalkıncaya kadar hapishanelerde açlık grevini sürdüren tutsakların yanında olmaya, annelerin yanında olmaya, onlarla dayanışmaya her koşulda devam edeceklerini dile getirdi.(Haber Merkezi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu